THE MYANMAR REFUGEE TRIBES OF THAILAND

THE MYANMAR REFUGEE TRIBES OF THAILAND

Show Video

në këtë video mund të dëgjojmë historinë e një vajze të re krenare nga fisi Lisu, familja e së cilës u detyrua të largohej nga Mianmari vetëm një vit më parë për shkak të konfliktit të furishëm, ne takohemi dhe flasim me njerëzit e fiseve lahu dhe palaung dhe mësojmë rreth mënyrës së tyre të jetesës me një vështrim nga brenda në shtëpitë e tyre familjare, ne flasim me një vendas 96-vjeçar, i cili është më i lumtur se kushdo në perëndim, por më e mira nga të gjitha, ne mund t'ju tregojmë një pasqyrë të një përvoje që ndryshoi jetën dhe pikëpamjet tona përgjithmonë kafe këtu është e bukur dhe e fortë dhe padyshim që po na zgjon këtu këtë mëngjes afërsisht rreth orës 7 40 7 45 të mëngjesit tani dhe ne po përgatitemi për një ditë tjetër të aventurave nëse po e shikoni këtë video tani kjo do të jetë videoja e dytë në një seri me dy pjesë do të jetë një ditë shumë e ngarkuar do të shohim shumë gjëra siç thashë fjalë për fjalë disa nga kafetë më të mira që kam pirë ndonjëherë në videon tonë të fundit në këtë seri këtu ne kaloi kohë me fisin karen me qafë të gjatë shumë të veçantë dhe diçka që ia vlen të përmendet nëse dëshironi t'i mbështesni, ejani dhe bëni këtë sepse ata mbijetojnë fjalë për fjalë jashtë turizmit, shumë prej tyre janë emigrantë nga Mianmari ose Kina dhe ata janë këtu në veri. Tajlanda në shpatin e kodrës së Tajlandës Veriore duke u përpjekur për të mbijetuar dhe mënyra se si ata mbijetojnë është jashtë turizmit, kjo është mënyra më e mirë dhe mënyra më e lehtë për t'i mbështetur ata njerëzit ashtu si ju dhe unë që thjesht po përpiqemi të kalojmë dhe kultura e tyre është e pabesueshme jam i trishtuar lamtumirë mirë që u njohëm a mund të të përqafoj? fat të mirë me shtëpinë që të dua dhe kjo është e bukur, unë jam tashmë aq i madh sa mund të kesh edhe pak më shumë . maja e malit që është Mianmari , ana e majtë është Mianmari, ana e djathtë është Tajlanda, rruga është tokë e askujt kështu që ne jemi pikërisht në kufi, po kaq afër po dhe njerëzit zakonisht lejohen të ngasin makinën ose thjesht po vendasit, por turistët jo sepse kjo është kaq e rrezikshme po sepse është gjithashtu një zonë droge kështu që si kalojnë vendasit të sigurtë unë do ta shpjegoj këtë me një histori eja toka e askujt jo shumë larg këtu është një fermë tajlandeze nuk mund të qëndrojmë në këtë tokë ndoshta mund ta shpjegoj në një pikë tjetër kjo është tokë e askujt, por vendasit mund të rritin shumë gjëra këtu sepse ata janë pronarë të kësaj toke, ata nuk janë tajlandez apo mianmar, është toka e tyre, kështu që është si një tokë e paprekur . njerëzit thjesht ata jetuan këtu ndoshta për një mijëvjeçarë dhe Tajlanda dhe Mianmari ndoshta krijuan vende rreth tyre dhe ata thjesht ishin këtu nëse dëshironi diçka nga frutat, padyshim që mundeni nëse jetoni në këtë komunitet jo jo turistë ju lutem mos e bëni këtë nëse jetoni në këtë komunitet, mund t'i merrni nga fqinji juaj frutat e pemëve ose çfarëdo nëse mund ta kuptoja mirë tani ju lutem turist mos e bëni këtë nëse dikush ju ofron merrni atë nëse jo ju lutem mos shkoni vetë vetëm kështu që ju djema jeni të vetëdijshëm se kishte ushtri atje, por padyshim që nuk lejohej t'i filmonte ata, u tensionua pak atje për një sekondë, por ne fjalë për fjalë po shikonim drejtpërdrejt Mianmarin fjalë për fjalë si dy metra larg nga Mianmari të çmendur për të menduar shumë shumë unik situata dhe që vijnë nga familja Karen me qafë të gjatë që kemi qëndruar me shumë prej tyre janë emigrantë nga Myanmari dhe Kina dhe vende të tilla, kështu që është mirë të vish dhe të shohësh atë nga afër dhe vërtet përvojën, padyshim që nuk e kam idenë se si janë kushtet për të . njerëz që po kalojnë nga Mianmari për të hyrë në Tajlandë ndoshta për një situatë më të mirë jetese, do të thosha se është shumë e vështirë ajo jetë e thjeshtë, po vetëm ju e dini wow wow ky është Mianmar po po po ne nuk po e shkelim këtë, duket sikur thjesht po shkon të rrëzohesh po më mirë jo, nuk mund të garantoj se nuk ka asnjë garanci sigurie atje wow është e gjitha Mianmar po kështu që nuk e di nëse e ke kapur atë në kamera, kështu që çfarë bëjnë njerëzit këtu ata kalojnë në zonën e Mianmarit ata bëjnë punën e tyre bujqësia atje dhe gjithçka sepse toka nuk pretendohet nga askush dhe më pas ata sjellin të gjitha mallrat si xhenxhefil atë që po kultivojnë këtu në pjesën tajlandeze.

dhe pastaj e sjellin në treg këtu sepse në Mianmar në këtë zonë nuk ka treg afër, kështu që ata duhet ta sjellin atë në pjesën tajlandeze dhe pastaj ta shesin në Tajlandë në thelb jo në Mianmar dhe këta njerëz janë Palaung që e quajnë veten dala- Jeta është kaq e ndryshme apo jo? kaq ndryshe është pambuku i vërtetë, ata e lyejnë ngjyrën edhe këtu ne do të marrim dy nga kapelet e foshnjave po kapele simbolike për fëmijë po kjo vetëm si një suvenir që mund të bësh një unazë çelësi ose diçka prej saj ajo është shumë e lumtur oh kjo është e bukur! Çfarë është kjo këmishë ? këmishë këmishë oh a këmishë këmishë është një këmishë është si ajo që kam veshur oh po e dini si e bëjnë? Kur bëjnë shall e lidhin në mes si një ponço sa i madh është ky? në thelb janë dy shalle së bashku ikonën e modës së modës pazar të bëra ndryshe po 300 po po le të marrim mund të zgjedhësh një këmishë dhe ne marrim dy nga kapelet e bebeve në rregull dhe pastaj i paguajmë 500 Gjithçka kaq emocionuese sa gruaja ishte e mahnitshme 96 vjeç 96 vjeç plaka dhe burri i saj vdiq jo shumë kohë më parë ai ishte 106 vjeç. Nga rruga, çdo gjë që po shikoni tani është në Myanmar, ka vetëm një portë të vogël kopshti atje poshtë po dhe kjo na ndan nga Mianmari tani, por kishte ushtarë në rruga kështu që ndoshta nuk duhet të shkojmë shumë afër oh wow shiko kjo është fotografia ime unë e bëra dhe ua printova atyre se është ai që është burri i saj po po e shihni tryezën e Budës për t'u lutur për Budën dhe ata po flenë këtu? po po e gjithë familja kjo zonë është e gjithë familja e saj e gjithë familja e saj qëndron në këtë shtëpi ata janë të gjithë vegan pasi kam ngrënë darkë me ta kam kërkuar vetëm një omëletë me vezë - ajo tha jo ata janë të gjithë vegan sepse besojnë thellësisht në budizëm ju mund t'i shihni këtu është ajo me burrin e saj foton më të madhe këtu - Pat në fakt e printoi për ta që është burri i saj kështu që ai um nuk e di sa vjeç ishte në këtë foto, por kur vdiq ai ishte 106 vjeç a e dini sa vjec ishte ne foto? Unë mendoj se gati 100 foto mahnitëse që bota nuk është vetëm për një person për një kohë të gjatë, unë kam shpresuar për paqen për botën ndaloni luftën çaj të zi që ajo po pret që lakra të thahet dhe të fermentohet ah kjo është lakra që ajo po fermenton ne diell çaji ketu çaji vendas nuk shitet eshte vetem per konsum te tyre prandaj nuk eshte sasi e madhe e cajit por jam i sigurt qe i ka te fundit familja jote ndoshta nje vit jam i sigurt është çaj i jashtëzakonshëm përshëndetje mace kaq llafazan goditi kamerën oh kështu që ky është kufiri midis Tajlandës dhe Myanmarit dhe kështu që nëse bëj një hap tani për herë të parë do të jem në Mianmar, të gjithë do të jemi dëshmitarë të tij . mund të them kam udhëtuar në Mianmar a doni të vini në Myanmar po ashtu pushime të shkurtra mirëseardhje në Myanmar Unë jam gonna Unë jam plotësisht gonna do të vendos Myanmar në tim Unë udhëtova për të listuar po çdo shtëpi në këtë fshat ka përfunduar në 1 ditë ata ishin të gjithë e ndertuar ne nje dite po nje dite nese eshte me shume se nje dite nuk eshte e sakte Lahut nuk bejne thurje pambuku, ata bejne thurje shporte ky eshte stili i tyre nje i vogel si ky kushton vetem 5 baht dhe i madhi 10 baht si celes unaza si kjo 10 baht dhe janë të gjitha të bëra me dorë, po ashtu shumë e fortë a është shumë punë për ta për ta bërë këtë? duhet te korrin barin ne natyre dhe me pas po i ngordhin byzylyket me boje apo dicka qe perdorin bar per te bere keto byzylyk po perdorin nje bar te vecante per kete qe e gjeni vetem ne kete zone si e vishni? Nuk ka hapje Unë kam një dorë të madhe të dhjamosur po oh funksionoi , nuk do të hiqet më kurrë nëse doni ta hiqni, duhet ta vendosni plastikën kështu si e hiqni plastikën? lëre byzylykun Unë do ta marr këtë byzylyk ne mund të shohim edhe brenda shtëpisë ata janë shumë të bukur, të bukur! kjo është një çelës çelësash, po bukur! oh kjo është e bukur! Ju duhet të merrni këtë jeshile dhe blu, ka një shumë të bukur jeshile dhe të verdhë gjithashtu e shihni këtë? oh po, kaq të bukura na duhen më të mëdha për familjet tona apo jo? Jam i sigurt që ato më të voglat nuk do të përshtaten ! Mund të na bëni një foto? po me siguri oh është shumë interesante sepse do të mendoja nëse do ta ndërtoja këtë thjesht do të digjej po nëse do të gatuaj brenda shtëpisë së drurit dhe sa derra kanë ata a e dini se ai ka tre a hanë mish derri pastaj? A është për ushqim? ne raste te vecanta hane mish derri si dasma eshte per shpirt si kurban cfare hane normalisht? me fal shume jam i interesuar nuk hane mish cdo dite vetem perime dhe nese vrasin dhe hane mish eshte dite e vecante si viti i ri per shpirtin keshtu qe orizi dhe perimet po po me spec djeges numer nje - speci djeges Lahu eshte me i miri a eshte mire po, e shijshme? hmm ai është shumë i lezetshëm! Kam një çantë shpine të re, është shumë e bukur! kjo është aq e bukur! Mund të vendosësh deri në 10 kg brenda, ato më kujtojnë pak shportat e çajit në Sri Lanka, oh po pak këtu, po, po, më pas ne ishim përsëri në makinë dhe po shkonim për në një fshat që fliste kinezisht, ku ne ndaloi për drekë dhe një shëtitje të shpejtë rreth vetë fshatit Bao Buns? Po, Bao Buns është vërtet e vështirë për t'u hequr, oh si e hoqi kaq shpejt, mirë kjo është me, mendoj se kjo është me mish ah pulë po thjesht e ëmbël kjo është e ëmbël, por kjo jo e ëmbël, le të shkojmë për të këndshmen së pari ka pak shije si një zierje irlandeze në një simite bao, nuk është kështu, por është pulë, por nuk është, nuk e di pse ka shije sikur ka lakër dhe karrota presh dhe qepë mishi atje, kështu që është si ka shije shumë të habitshme ka shije shumë evropiane super e mirë duket shumë interesante Më pëlqen shumë në rregull le ta provojmë oh po Është si një zierje irlandeze në një simite bao po po është si një ushqim komod i fundit i mahnitshëm dhe nga rruga ne fjalë për fjalë sapo ndaluam si është emri i këtij fshati dhe ne jemi në një restorant mysliman, kemi brohoritje të mrekullueshme të çajit oh është kaq i mirë çaji me qumësht? jo kjo është perfekte kjo është e mahnitshme ndonjëherë më mungon vërtet çaji nga Turqia është i ngjashëm me ngjyrë pak të ndezur, por bukur ata kanë çajin me qumësht chai nga pakistani këtu, thjesht po e ndaj sepse e di saktësisht se nuk jam do të ha një të plotë, oh duket kaq mirë sa është fjalë për fjalë në avull të nxehtë, nuk e di nëse mund ta shihni avullin që e ndava dhe ishte sikur ka erë shumë të këndshme, do të filloj të qaj, kjo është si një krem ​​i ëmbël me fasule të kuqe ka pak shije si Fruti me fasulet e kuqe, kështu që mund të ketë ndonjë kumbulle ose mollë ose diçka të tillë me pastën e fasules së kuqe, është vërtet mirë që sapo pamë fjalë për fjalë mijëra enë balte dhe ato janë të lira për absolutisht çdokush t'i marrë këtu dhe është vetëm sepse ata kaluan nga enë balte në përdorimin e plastikës dhe është shumë qesharake sepse enët prej balte në shoqërinë tonë janë kaq të çmuara dhe ato zakonisht janë shumë më të shtrenjta se sa dukshëm plastike dhe njerëzit këtu flasin kinezisht që është kaq e pabesueshme interesante dhe ata i vendosën të gjitha enët atje në këtë vend, mendoj se e patë, ata vendosën të gjithë fshatin, vendosën enët prej balte atje dhe tani mund ta merrni falas nëse dëshironi një enë balte, mundeni thjesht merre sikur të donim një, mund ta merrnim një me vete, por padyshim që nuk do të futet në bagazhin tonë, por po, nëse jetoni afër, merrni një enë balte, mund të bëni shumë fermentim, kjo shkon në pjesën e pasme të një mushke kështu që kjo do të donte të bartte si po nëse duhet të transportosh shumë gjëra, mund ta vendosësh në pjesën e pasme të mushkës përpara se të vendosësh atë prej druri, duhet ta vendosësh këtë këtu përpara kësaj për t'u varur në qafë dhe në bisht wow po ju duhet të vendosni fillimisht për të mos dëmtuar mushkën në thelb kështu që së pari vendosni si një shtresë të butë dhe më pas vendosni pjesën e drurit sipër dhe më pas mund ta ngarkoni mushkën tuaj në thelb në varësi të asaj që dëshironi të transportoni wow a mund ta besoni sa e bukur është kjo zonë tani me të cilën kemi folur pak më parë dhe të gjitha zonat që kemi vizituar sot dhe pjesërisht dje janë më shumë pista turistike për turistët tajlandez dhe jo aq shumë për perëndimorët si p.sh. ne kështu që është shumë shumë interesante sepse nuk kemi parë asnjë të bardhë dhe dua të them që dy ditët e plota jemi ndoshta ne kemi qenë të vetmit të bardhë gjatë gjithë kohës mendoj dhe kjo është vetëm një situatë kaq e veçantë këtu. Unë as nuk e dija që kjo ekzistonte sepse nuk është, ndihem sikur nuk është publikuar mirë të paktën në mediat tona të turizmit perëndimor, kështu që po, nëse keni mundësinë, patjetër sigurohuni që të vini në Sui Thang, besoj se kjo zonë këtu quhet Sui Thang dhe shikoni këtë pamje sepse është një pamje "Një herë në jetë" ka edhe një terren kampingu këtu dhe ju jeni një lloj kampimi i huaj Në kufirin kufitar - në mes të Mianmarit dhe Tajlandës dhe keni pamjet më mahnitëse dhe është shumë ajër i pastër dhe thjesht një mjedis i bukur në përgjithësi, kështu që po nëse keni një shans ky është vendi për të ardhur, nuk ka asnjë njeri, ne jemi makina e vetme sot po, fjalë për fjalë nuk ka askush këtu është një person i rastësishëm, por kjo është në thelb si një stacion roje parku, makina jonë kjo është makina jonë, mendoj se ata ishin vendas që po vozisnin po ne jemi të vetmit njerëz që fjalë për fjalë nuk kam parë ndonjë destinacion tjetër turistik tajlandez pa njerëz fare dhe është uh është fundjavë kështu që është E Premte Po kjo duhet të jetë plot me njerëz ku jeni gjëra shumë të rënda po kështu që ne jemi në selinë e partisë politike kineze të quajtur kmt një parti nacionaliste kineze dhe ata kishte një luftë civile në Kinë dhe kjo do të thoshte se kmt në thelb u desh të iknin në Tajvan dhe ata gjithashtu kanë një seli këtu në Tajlandën Veriore dhe tani padyshim që Kina po qeveriset nga një palë kundërshtare dhe është vërtet interesante të shohësh njerëzit dhe se si ata po jetojnë në vende krejtësisht të ndryshme, por ata janë ende të vazhdojnë rrugën e tyre të jetës është vërtet shumë mirë, kështu që tani jemi në fshatin lisu ose njerëzit e njerëzve lisu dhe këta janë njerëz që janë nga provinca Yunnan e Kinës përsëri në thelb emigruan këtu dhe aktualisht jemi duke pritur për një familje anëtarët të vijnë dhe të takohen me ta dhe ndoshta të flasin me ta dhe është tepër i bukur mjedisi i fshatit këtu ne takuam njerëzit lahu, njerëzit Shan, njerëzit me qafë të gjatë Karen në videon e parë dhe tani këta njerëz të mahnitshëm që mezi pres t'i shoh në të vërtetë si po jetojnë ata dhe unë tashmë mund të shoh në të vërtetë pothuajse tërësisht të rrethuar nga një natyrë totale e bukur e paprekur dhe duke jetuar jashtë tokës gjithashtu e cila është e bukur oh dhe Naomi gjeti një mace tashmë unë i gjej gjithmonë macet oh nuk e di unë mos mendo që asaj i pëlqen kamera oh e turpshme kaq e lezetshme oh po e di si e ke emrin më vjen keq që nuk u përshëndetëm ne thjesht thamë përshëndetje por jo në të vërtetë si quhesh ti emri im është Naomi dhe Luke Luke nga Bibla po Naomi nga bibla po e vërtetë po dhe luke gjithashtu emri biblik po ju jeni katolik ju jeni i krishterë ose unë jam një i krishterë i krishterë ai tha se u transferuat këtu dy vjet më parë ose një vit dhe si ishte ashtu sikur thjesht thatë se dua të iki Zona e Shanit dhe ju thjesht vini këtu në këmbë ose ju si e keni bërë atë punë ju e dini se ne u shpërngulëm sepse ne mundemi, nuk mund të jetojmë në Myanmar, ne nuk mund të jetojmë po, po, pak luftë në Mianmar dhe më pas ju thjesht ecni mbi Kufiri apo ka një transport si autobus apo si keni ardhur në Tajlandë um si një autobus dhe një motor që keni marrë këtë? me falni anglishtja ime eshte shume e keqe jo mos u shqetesoni eshte mire eshte shume mire anglishtja jote eshte shume e mire mos u shqeteso fare keshtu qe sapo mesova nga video po ne Facebook po po po edhe une gjithashtu por me gjate keshtu qe vini ketu nje vit me pare sa vjec je une jam 18 vjec 18.

eshte shume shume i vogel eshte ndoshta e veshtire mos te largohesh nga shtepia te shkosh diku tjeter eshte ndoshta shume e veshtire nuk mund ta imagjinoj ne thjesht po punojme vetem duke punuar nuk kam mjaft anglisht. deshironi te mesoni anglisht por nuk mundemi por online ndoshta youtube? Ndoshta mund të mësoni anglisht atje? është shumë e vështirë po, ju keni nevojë për dikë që të flasë me të kam nevojë për dikë që të rregullojë anglishten time nëse jam gabim, duhet dikush të më korrigjojë keni nevojë për dikë apo keni tashmë dikë për të dhënë mësim? a keni shkolle nr. vetëm në internet. Facebook

facebook është vend i mirë është shumë i lidhur, unë jam në facebook, ju jeni në facebook ne mund të bëjmë një bisedë Ju jeni këtu dhe ne jemi në Gjermani ose diku tjetër larg por ne jemi ende të lidhur mund të përballemi me kohën kur ju mbërritën në Tajlandë të mirëpritën? Të kanë dhënë letërnjoftim apo pasaportë? jo nuk kemi dokumente nëse duhet të shkojmë në spital jemi kaq në telashe ah mirë kështu që pa letërnjoftim ndoshta nuk mund të merrni kujdes shëndetësor asnjë kujdes shëndetësor pa ID? Si e bëni ju atë? Nëna ime - familja jonë ka 5 anëtarë vëllai im, motra ime, babai im, nëna ime dhe unë burri i saj ju punoni shumë për të marrë para dhe nëse keni nevojë të shkoni në spital paguani? duhet te paguajme po me fal eshte shtatzene? Nëse ajo ka fëmijën dhe duhet të shkojë në spital do të jetë pak problem, po. Apo bëni lindje në shtëpi? për këtë ju mund të merrni kujdes shëndetësor sa vjeç është ajo? 23 ende shumë i ri, por nëse ai fëmijë do të lindë pa pasaportë, pa ID? sepse ajo është shtatzënë ajo mund të shkojë në spital më lehtë se unë ajo do të trajtohet si njerëz normalë sepse ajo është shtatzënë njerëzit do të shohin se ajo ka nevojë për ndihmë me ju nëse keni një krah të thyer ndoshta e vështirë shpresojmë se jo, trokisni në stilistin e drurit, po kaq shumëngjyrëshe! Unë mendoj se këto janë kaq të veçanta Kjo është Lisu nga Myanmari nuk e kam parë kurrë këtë, zakonisht ata veshin atë në mes, kjo është nga Myanmar dhe këto janë rrobat tona kineze, kjo është ajo më lart në veri nga Myanmari, ky fustan ka pantallona po ashtu ah sepse është e hapur në anët po po po po dëgjo sa të zhurmshme janë cikadat këtu ato fjalë për fjalë tingëllojnë sikur po presin pemët është ndalesa e fundit e fundit e ditës sonë sot duke shkuar në një ujëvarë nga këtu mund ta shohim dhe duket absolutisht e pabesueshme në përgjithësi këtu, i gjithë mjedisi është shumë i zhurmshëm dhe thuajse natyra tingëllon me zë të lartë, kështu që ju keni të gjithë cikadat që këndojnë prapa ose çfarëdo gjëje me të cilën po bëjnë zhurmë në shpinë dhe më pas keni ujëvara që duket kaq mahnitëse dhe nuk jam i sigurt nëse vërtet na lejohet të fusim këmbët në ujë apo diçka e tillë, por kjo do të ishte shumë e lezetshme dhe unë shoh një kafene kështu që ndoshta mund të ngarkojmë pak kafeinë kështu që nuk na zë gjumi në rrugën e kthimit është shumë interesante unë jam duke qëndruar aktualisht në një shkëmb dhe mendova sepse është një ujëvarë do të ishte shumë e rrëshqitshme por nuk është fare është një gur gëlqeror kështu që nuk është i rrëshqitshëm mundem fjalë për fjalë ec kështu deri atje lart dhe askush nuk mund të më ndalojë, kështu që ne jemi në fakt të vetmit njerëz këtu në gjithë këtë ujëvarë, prisni kjo do të ishte zona ku do të vinin turistë të tjerë dhe nuk ka njeri, ne jemi fjalë për fjalë të vetmit njerëz këtu ne paguam 100 baht për të ardhur këtu dhe kjo është ajo tani ne nuk kemi asnjë mbathje noti apo bikini me vete kështu që nuk mund të shkojmë domosdoshmërisht për një not të plotë, por sigurisht që po e shijojmë kohën këtu sepse jemi të vetmit si fjalë për fjalë a është kjo jetë reale si askush nuk e di për këtë janë shumë pak njerëz me sa duket përsëri është ende fillimi i fundjavës ky vend duhet të jetë i mbushur përshëndetje a mund të vijë dikush këtu dhe të shijojë këtë vend të mrekullueshëm nuk e di thjesht ndjehem sikur është kaq i mrekullueshëm këtu dhe më shumë njerëz duhet të dinë për të, dua të them padyshim që ndoshta do të ndryshonte mjedisin e kësaj ujëvare dhe nuk do të ishit më i vetmi person, kështu që do të kishte shumë njerëz përreth, do të thoja të paktën si 10 të tjerë njerëz apo kështu mendoj se situata do të ishte pothuajse e njëjtë, po ejani këtu sa më shpejt që të mundeni

2023-05-31 04:44

Show Video

Other news