Real Life of a Motorcycle Traveling Youtuber / Motovlogger! Marc Travels Interview (subtitles)

Real Life of a Motorcycle Traveling Youtuber / Motovlogger! Marc Travels Interview (subtitles)

Show Video

jo nga Këlni tani në Skoci ju jeni në Edinburg ju thatë drejtë po jam këtu në hotel tani dhe kam improvizuar gjithçka këtu pak për intervistën po dhe në fakt jam pardje kam ardhur këtu pardje saktësisht youtube video që ju jeni tani në Edinburg që do të thotë se gjithçka është shumë, shumë e shpejtë dhe shumë reale live, siç është në realitet, ishte shumë e rëndësishme për mua që ta bëja në këtë mënyrë, unë mund t'i kem gjithmonë shikuesit e mi me vete, që në fakt është një ndjenjë e mrekullueshme e mrekullueshme që disi nuk je kurrë vetëm, disi je gjithmonë jashtë dhe rreth me mijëra njerëz aq mirë sa e kam filluar atë tani, natyrisht vitin e kaluar në dimër që kështu nuk është e gabuar këtë vit këtë vit në Qershor Unë jam në North Cape dhe këtu e bëra për herë të parë dhe ishte thjesht një përvojë absolutisht e mrekullueshme, ishte kaq live dhe direkte për herë të parë dhe nuk punova i pari tamam po mire i kam videot qe kam gjithsesi gjithmone e kam bere gjithmone keshtu qe xhiroj filma dhe montoj ne te njejten dite apo naten pastaj jo gjithmone e kam bere keshtu sepse per mua eshte nje fluks pune thjesht cdo gje përndryshe nuk do të funksiononte fare për mua, kështu që nëse unë fillimisht filmoj gjithçka, jo, nëse bëj udhëtimin, merr gjithçka në shtëpi dhe pastaj ju keni disi qindra gigabajt material që më pas duhet t'i kaloni dhe kjo do të ishte vetëm se teorikisht zgjat edhe një muaj, kështu që kur të kthehesh në shtëpi, atëherë duhet të bëjmë gjëra të tjera, si të thuash, diku ose në mes gjatë udhëtimit ose gjithmonë si një pjesë e madhe në fund të udhëtimit , po dhe kështu dhe kaq. vetëm gjëja, jo mirë, dhe nuk ka funksionuar kurrë për mua dhe kjo është ajo që kam planifikuar kur fillova dy vjet më parë, pastaj bëra gjithçka dhe në atë moment fillova Kisha një kamerë aksioni në helmetë, kjo ishte gjithçka që kisha dhe iPhone dhe unë edituam gjithçka me të. Më pas redaktoja gjithçka në iPhone gjatë natës në çadër, po, por pastaj e ngarkoja vetëm çdo javë ose çdo dy video në javë jo dhe ajo që më shqetësonte atëherë ishte që i ngarkoja ato , sigurisht, në një moment në shtëpi dhe për shikuesit nuk ishte aq shumë shikues, thjesht isha gjithmonë në lëvizje, kështu që jo sepse e shihni që ju mos e kuptoni domosdoshmërisht menjëherë, në mënyrë që kur ta shihni, të mos mendoni menjëherë ah po ai ka qenë në shtëpi për një kohë të gjatë tani dhe për shumë ishte aq i vjetër saqë është vetëm aty video dhe mendoni se është pikërisht tani në kohë reale kur sapo ka dalë, po, çfarë nuk është kaq shumë njerëz që lënë qëllimisht një kohë në mes sepse nuk duan të punojnë ndryshe ose sepse nuk duan as tani definitivisht dua të flas saktësisht ku je, për arsye sigurie ka edhe atë, por me ty është në fakt shumë afër njëra-tjetrës, po, absolutisht, dhe kjo më shqetësonte gjithmonë, kështu që atëherë , mirë, ai duhet të kur marr një ftesë por vini tek unë atëherë ishte gjithmonë në rregull po po do të doja, por në fakt jam tashmë në shtëpi kështu që jo dhe tani është kështu çdo e-mail që marr ose thjesht të gjithë ata që më dërgojnë një I a mundet ne rregull pastaj shikoj harten ai madje e beri kete here qe une i dhashe spektatorit tim nje harte dhe te gjithe mund te futen ne cilat vende duhet te shkoj kjo me ndihmon sepse atehere mund te shkoj atje ka dicka te bukur dhe per njerezit eshte gjithashtu diçka super emocionuese sepse të gjithë kanë vendet e tyre të preferuara në çdo vend dhe gjithçka dhe unë mund ta shikoj atë dhe pastaj mund të shkoj atje jo dhe është në rregull jo aq oh po unë do të kisha shkuar atje se gjithçka është e mundur për mua tani po, në fakt luan një rol të madh për ju që gjithmonë të shikoni ku jeni dhe të komunikoni me komunitetin tuaj, d.m.th. shikuesit tuaj të kanalit tuaj në YouTube në këmbim ju ftoni veten diku dhe zhvilloni udhëtimin tuaj me njerëzit po që po , kështu është tani, kështu që tani është sikur po bëhet gjithnjë e më e vështirë sepse sigurisht sa më shumë ftesa të merrni aq më shumë është paksa dërrmuese, sigurisht, jo dhe problemi është Unë gjithashtu kam një rrjedhë shumë të rreptë të punës, e cila është e qartë për shumëkënd, pak që është gjithashtu pak e çmendur, por shumë nuk e kuptojnë fare këtë, kështu që unë jam mirë me makinë gjatë gjithë ditës duke filmuar gjithë ditën dhe pastaj vij në hotel ose në kamping rreth orës pesë të mbrëmjes dhe më pas fillon turni i natës për mua, si të thuash, pastaj filloj V. te shkurtosh idete dhe videot pastaj ti fle kjo eshte thelbi keshtu qe jo nuk fle, me te vertete nuk fle shume keshtuqe fle tre kater ore ne dite keshtu qe sigurisht qe bej nje dite keshtu here pas here vetem per te kapur deri në gjumë, kështu që jo, por kjo është ajo që shumë po, sigurisht që është gjithashtu e vështirë për t'u kuptuar, por sigurisht asnjë person normal nuk e bën këtë sigurisht plotësisht gaga, kështu që jo, por zona, unë jam argëtuar shumë duke bërë këtë punë, kështu që nuk e pret këtë film dhe e gjithë kjo është për të marrë gjithçka me vete në aventurë kështu që po dhe kjo është arsyeja pse sigurisht që është e vështirë pastaj do të shkoj te njerëzit pastaj sigurisht që dua vetëm të flas me ta dhe jo, e bëra tani që erdha në Angli , atëherë arrita, por isha pak i humbur atje dhe atëherë nuk e dija mirë se çfarë po bëj tani dhe çfarë po bëj këtu gjithsesi në atë kuptim dhe pastaj Anglia po dhe pastaj e di që e di kur ata janë shumë të lumtur që mora një ftesë dhe pastaj sigurisht që munda është ajo dhe ishte super super e mirë dhe pastaj mund të kaloja dy ditë ashtu dhe mësuam shumë për Anglinë si ajo dhe arrita të marr kështu, por po, nuk mund ta bëj këtë, nuk mund ta bëj atë gjatë gjithë kohës, sepse kjo do të më kthente me pusin tim, nuk kam një orar në atë kuptim tani, por atëherë nuk mundem punoni ashtu si punoj unë në fakt, nuk është puna ajo që do të ishte gjithmonë një sfidë për njerëzit që jo vetëm udhëtojnë, por edhe prodhojnë atë që funksionon në të njëjtën kohë kur udhëtojnë. Punoni pikërisht kjo është në fund të fundit të punoj me videot tuaja në youtube nëse udhëtoj plotësisht kështu pastaj pastaj siguroj jetesën prej saj, kështu që sigurisht që nuk kam ndonjë sponsorim apo asgjë ose kështu që i di vetëm të gjitha ofertat që kam marrë deri më tani për sa i përket sponsorizimit aq mirë sa nuk e di se kjo është e gjitha. ts ku unë tani do të thosha në rregull do të doja ta bëja tani

kështu që jo dhe kështu që i vetmi sponsor që do të vinte në pikëpyetje për mua do të ishte vërtet në rregull që një kompani të më siguronte motorin ose motoçikletën që do të doja ta kisha kështu që jo ky do të ishte i vetmi sponsor që do të kishte qenë një opsion për mua nuk ndodhi aq mirë dhe kjo është arsyeja pse unë jetoj kur jam në rrugë tërësisht nga Google ose Youtube nuk e di që fitoj me videot e mia me punën time dhe motorin ju jeni duke udhëtuar me të dhe kjo është diçka shumë e veçantë, thjesht nuk është një motoçikletë normale, jo normale, por një motoçikletë Zero SR jo e drejtë po Zero SRF po Zero SRF një motoçikletë elektrike dhe ju duhet të drejtoni një motoçikletë elektrike nëpër botë super emocionuese, por unë mendoj për të kuptuar se si arritët këtu ku jeni tani, mendoj se do të ishte emocionuese të shpalosni historinë tuaj të plotë sepse nuk ishte shumë kohë më parë që ju e nisët Duke shkuar në udhëtime me motor dhe duke bërë video për të, nuk e di se si keni qenë më parë, unë kam qenë një udhëtar me motor në 2020, mendoj se filloi me ju, në 2020, ka të bëjë me YouTube, kështu që në fakt dy vjet më parë fillova YouTube dhe para kësaj dhe unë e kam atë Motor, kështu që para se të bleja motorin elektrik kisha një Honda Nominator të vitit 1989, një motoçikletë shumë e veçantë dhe luan një rol të madh në të gjitha videot tuaja deri tani, vetëm dielli, Honda Dominator 650, një motoçikletë e vjetër po e kuqe e bukur, por me të vërtetë e vjetër absolutisht absolutisht dhe kështu sigurisht që deri më tani ai ishte gjithmonë ylli absolut në një video të re , kështu me të drejtë dhe po, unë në fakt e bleva atë katër vjet më parë dhe në fakt ishte motoçikleta ime e parë. sigurisht që e kam pasur gjithmonë si fëmijë , kam ndotur biçikleta dhe motoçikleta S50 Schwalbe gjithmonë kam pasur të gjitha ato që ka qenë kur isha 16 vjeç kam vozitur një motoçikletë menjëherë dhe ajo ishte gjithashtu e rëndësishme sepse bëra kursin e vendit, por kjo do të thoshte se kurrë nuk kisha kohë ose para për të kur fillova karrierën time, jo, nuk funksiononte gjithmonë kështu, por më pas vendosa katër vjet më parë, atëherë doja të kisha një motoçikletë profesionalisht ju jeni një muzikant profesionist, po, kështu që unë i lashë të gjitha në pritje për udhëtimin tim të ardhshëm nëpër botë, por po për 15 vjet po 15 vjet isha një muzikant në të gjithë botën duke bërë dhe duke luajtur kundër po, kështu që Unë kam qenë vërtet i lumtur me gjithçka që kam qenë në gjendje të bëj dhe të përjetoj në rrugë, ju njihni kaq shumë artistë, kështu që grupi im i fundit ishte një grup punk meksikan i quajtur Rabia, kur nuk bëra shumë turne si kitarist dhe ishte një baterist për vite me radhë për një grup në rrugë të quajtur 9mm nuk e di nëse ata ende luajnë, nuk mendoj se ata luajnë më shumë me mua ndersa bej nje projekt elektronik me te dashuren time do vazhdojme ta bejme kete do vazhdojme keshtu qe mund ta bejme vete si gjithmone mund ta bejme gjithmone dhe po une kam bere shume ne jeten time kam studiuar bateri por me pas kitare mësova gjatë rrugës dhe vetëm gjithmonë kështu që pesë gjashtë vitet e fundit, pastaj në një moment një sintetizues kam një interes shumë të madh për sintetizuesit dhe muzikën elektronike, më falni, po, spektri shumë, shumë i gjerë ishte unë kam një gjë interesante që më lejuan të bëja sepse atëherë kur unë isha një grup që dora nuk ekziston më Unheilig dhe me ta duke kaluar së bashku me një tjetër po po saktësisht dhe ne duam që ata të jenë vërtet të mëdhenj dhe ne mund të ishim akti mbështetës së bashku me një grup tjetër dhe po unë pata mundësinë të luaj koncerte vërtet të mëdha me grupin tim hard rock, ne vërtet kemi të gjitha llojet luajta në festivale të mëdha gjermane duke përfshirë Wacken që ishte një pikë kulmore e fakteve të karrierës sime muzikore për të luajtur që janë 80,000 njerëz atje që është me të vërtetë diçka shumë e veçantë po dhe po mirë dhe më pas e lënë mënjanë dhe e detyruar më shumë në fakt jo përmes një kurbë se më pas dy vjet më parë më goditi shumë keq, kështu që të gjitha koncertet e të gjitha gjimnastikës u anuluan kudo në mbarë botën dhe kjo ishte sigurisht një katastrofë absolute për një artist ne sepse ishte pikërisht merita që i kaloi të gjithë dhe përmes veprave të tyre a fitoni edhe para, por unë nuk nuk e di shumicën e kësaj tani po dhe kështu që ju vetëm duhet të luani koncerte përndryshe është një muzikant, është absolutisht një fatkeqësi absolute dhe kjo është arsyeja pse unë thjesht më duhej të dilja me diçka të vogël dhe që kur isha dy vjet më parë atëherë kisha motoçikletën time dhe më pas pashë shumë YouTube, kështu që e bëj ende jo dhe pastaj mendova me vete oh flagrant po ajo lloj ajo që është e bukur, kështu që nuk bëj video sepse fillova të xhiroj video muzikore për projektet e mia mirë sepse si artist nuk kam shumë para dhe pa kaq vetëm për ta për projektet e reja nuk kishe domosdoshmërisht një kompani diskografike që do ta parafinanconte menjëherë dhe më pas fillova të xhiroja vetë video muzikore dhe bleva një dron, është në rregull tani unë kam pajisjet për ty, në fakt mund të bëj edhe vloge mode. në fakt bëje edhe atë ndoshta do të jetë vërtet e bukur dhe më pas fillova ta bëj ashtu dhe më pas ne thjesht nuk e dimë, por edhe të reja, disi duhet të gjej një mënyrë që mund ta bëj shpejt dhe që duhet bërë shpejt. nuk duhet të jetë kaq e vështirë , kështu që do të thotë që nuk duhet të më mbaj aq gjatë kur të kthehem në shtëpi , sepse atëherë do ta bëj ndryshe thuaj pastaj do të shkoj në turne ose çfarëdo ose do të shkoj në studio çfarëdo dhe kjo është arsyeja pse unë kam filluar të bëj video në iPad në videot e iPhone dhe tani i modifikoj të gjitha videot e mia në iPad ne nga çdo gjë në lëvizje në lëvizje dhe gjithçka tani çdo gjë publikisht në kohë reale dhe po kështu filloi pastaj po mirë, atëherë dy vjet më parë udhëtimi i parë në Kroaci ishte gjithashtu udhëtimi juaj i parë i madh pak përtej Gjermanisë ndonjëherë jo vetëm në fundjavë afër qoshes, jo, ky ishte i dyti im , nuk e filmova të parën atëherë, ky ishte udhëtimi im i parë në Dominator, kur shkova në Itali, doja të shkoja në detin Adriatik, nga Berlini në detin Adriatik sepse ishte vërtet. interesant sepse unë me shokun tim të vjetër gjithmonë rrotulloheshim në një moment sepse të dy kishim ne të dy unë kisha S50 ai kishte një dallëndyshe që ishte shumë kohë më parë dhe diçka Në fund të ditës do të zbresim nga Gjermania deri në det, jo, me Schwalbe , po, me atë me Simson, po, sigurisht, nuk funksionoi, dhe pastaj e bëra. por vetëm me këtë, ai ishte udhëtimi im i parë me Honda, kështu që jo dhe ishte vërtet shumë i lezetshëm, më pëlqeu shumë edhe ky sepse e bëra vetë dhe isha në rrugë vetëm për veten time dhe më pëlqeu shumë po dhe pastaj e bëra vitin e ardhshëm pastaj vendosa në rregull, do ta filmoj dhe pastaj do ta vendos në YouTube, sigurisht që ai e ka akoma këtë udhëtim në Kroaci ku thatë dy tre, por edhe unë i montoj filmat dhe do të hyni edhe ju , si të thuash, në këtë rrjedhë, publiko një prerje filmi dhe kështu me radhë kaq shumë të vogla relativisht të shkurtra 8 deri në 10 minuta zakonisht është një video e juaja dhe ju e keni publikuar në udhëtim po e kam publikuar edhe në udhëtim d gjithashtu gjithmonë menjëherë sepse atëherë kur filloni të shikoni youtube askush nuk duket kështu, atëherë nuk keni asnjë shikues gjithsesi , por unë thjesht e ngarkova menjëherë dhe sigurisht mësova shumë për youtube sepse sigurisht që gjithashtu duhet të mësoni youtube fillimisht ju nuk mund të mësoni vetëm se si të bëni video ju duhet të mësoni edhe youtube sepse youtube është një gjë krejtësisht tjetër për të kuptuar se platforma është gjithashtu shumë e rëndësishme për të arritur njerëzit fare jo nëse ju nëse nuk arrini të gjithë njerëzit i kanë mirë videot e tua, atëherë është mirë që ti i bën videot, por për mua si artist është gjithashtu e rëndësishme që të shihet arti im ose që gjërat e mia ose videot e mia ose çfarëdo që po bëj tani , është e rëndësishme për mua që Njerezit shohin nese them me ty beje vetem per mua atehere edhe une jo kjo nuk do te ishte e verteta tani jo sepse gjithmone kam qene artist ai ishte dhe si muzikant ju dilni në skenë keni nevojë për një audiencë jo dhe tani me gjënë e YouTube me videot është gjithmonë e rëndësishme për mua që të kem një audiencë po dhe tani ndoshta duke u thelluar shumë në disa sekrete, por a do të thoshit apo mund të jepni tre këshilla nga të improvizuara se çfarë është e rëndësishme që youtube të arrijë tek njerëzit, kështu që gjëja më e rëndësishme është thjesht të bëni video të mira, ju duhet të bëni video të mira, po kjo tingëllon shumë budallaqe disi kështu që çfarë do të thotë video të bëni video të mira duhet të bëni një mirë që tregon një histori, kështu që po mirë, ju jeni në të vërtetë i mirë në ato 8 minuta gjëra ku mendoni se në fund disi po në fakt sapo keni vozitur por në fund ju gjithmonë paketoni një histori është gjithmonë diçka që provoni çdo video çdo ditë që përpiqem të trego nje histori vetem sepse thjesht mendoj se eshte e rendesishme keshtu, keshtu, nuk dua thjesht, mire, nuk e shoh veten si nje kanal informacioni Dhe ku unë thjesht u them njerëzve ah po dhe kjo është rruga dhe pastaj do ta bëj atë dhe më pas mos shko të nxjerr hartën dhe pastaj ja ku jam tani dhe pastaj do ta bëj atë po kjo është për mua personalisht unë mos e pëlqej kështu jo, më duket pak e mërzitshme kështu dhe thjesht mendoj se është më e bukur nëse është disi argëtuese dhe kjo është thjesht e rëndësishme për mua dhe unë dhe ky është pretendimi im më i madh që unë po bëhet gjithnjë e më mirë duke u bërë më i mirë në histori interesante për të treguar nuk duhet të shpik asgjë, por vetëm atë që bëj për të kuptuar në mënyrë të tillë që të gjithëve u pëlqen ta shikojnë atë që është vërtet emocionuese edhe për të gjithë, kështu që jo unë shpesh e bëj" nuk duhet të shikosh asgjë sepse sigurisht kur je oriz ka gjithmonë shumë gjëra që ndodhin, sigurisht që ishte gjithmonë drita ndezur me Honda-n e vjetër natyra e sendit kur gris me nje gje kaq te vjeter, sigurisht qe dicka prishet gjithmone, sigurisht jo, ashtu eshte, kjo tani nuk ishte arsyeja pse e bleva motoçikleten sepse sapo e pashe si kaq oh kjo eshte eshte kaq fantastike sa ah sa nuk e kam pare kurre me pare kaq te qarte, por mos vozis kaq shume dhe vecanerisht nuk eshte ne ngjyre te tille dhe une kam motoçikleten Ngjyra jo aq larg qe eshte diell i mrekullueshem kjo e kuqe e ndezur dhe pastaj gjithçka në të kuqe plotësisht dhe me buzë të arta që është e natyrshme mendova se ishte super e lezetshme prandaj e kuptova motoçikletën dhe ajo që është e rëndësishme me një motoçikletë është para së gjithash është e kuqe po mirë po, sigurisht që është gjithashtu një Sonja dhe unë gjithashtu vozisim me dy të kuqe SR Yamaha është nëpër Evropë dhe ata kishin pyetje të tjera që ata i pikturonin gjithmonë dhe tani ata janë motoçikletat e kuqe që kanë atë që po është një shumë mirë që ishte në atë kohë, ne gjithashtu nuk na pëlqenin të gjitha gjërat e tjera me këtë kaq vjollcë apo çfarëdo tjetër dhe dhe nuk mendoja se varianti blu ishte aq jo, saqë gjithashtu duket i lezetshëm nga përvoja jo aq poshtë, thjesht më e mira thjesht nga Feeling like that is that that that is then po dhe mire definitivisht sigurisht motoçikleta e vjeter ka sigurisht une duhet te them keshtu qe ne te paret keshtu qe e bleva sepse kishte 48000 km ne ora nese eshte e vertete atehere nuk e beni e di ose ne por kjo eshte shume dhe pastaj nje cilinder po mire po mire tani ka gati 100000 mbi te jo mire sigurisht qe kam te parin do them 15000 e para qe i vura sikur ai nuk ishte asgje me motoçikleta jo ose ndoshta edhe Të parët që kam qenë në Islandë me motoçikletën time me defekte dhe kështu mendoj se Kroacia ishte në këtë udhëtim, kështu që Kroacia nuk ishte asgjë Islanda nuk ishte fare, kështu që unë nuk pata asnjë avari, kështu që jo së pari e ku po shkon dhe kjo është gjithmonë rasti kur njerëzit e shohin kështu në video, atëherë sigurisht që ka gjithmonë dikush që ka dhe ka gjithmonë diçka të prishur, por në fakt ajo që është në të vërtetë gjithmonë i njëjti problem, por në fakt nuk është vetëm ajo që ne në të vërtetë thjesht nuk mund të zbuloja se çfarë është ne, kështu që çfarë është në të vërtetë është kështu që në të vërtetë ishte gjithmonë motori i njëjtë i gjërave dhe në fakt ai kurrë nuk ndaloi kështu, ai filloi gjithmonë kështu që nuk është si tani motori i prishur ishte ose diçka ishte gjithmonë vetëm e njëjta gjë që askush nuk e ka kuptuar me të vërtetë deri më sot mbeti i shtrirë në Islandë jo , benzina mbaroi se ishte por ky ishte faji im jo, unë e kam atë, unë jam vetëm në këtë park kombëtar ku hyra me makinë dhe ishte në fakt i gjithë faji im është pak, kështu që sa herë që të mbarojnë benzina është gjithmonë faji yt dhe unë e kam schen nënvlerësoi diçka që më pas ha karburant në të gjitha këto shtigje ranore dhe gjithë këtë rrugë jashtë rrugës që tashmë ka ngrënë shumë karburant, kështu që nee ka vetëm një rezervuar 12 1/2 litra dhe pastaj sigurisht që isha në këtë kampi bazë dhe dhe sigurisht e dija mirë që kam nevojë për benzinë ​​kështu që nuk ka asnjë mënyrë tjetër për ta tërhequr atë dhe ata gjithashtu shitën benzinë ​​le të themi ne pamë një video që sapo kishin benzinën atje disi oh tani as nuk mbaj mend se çfarë kam e paguar per kete ishte padyshim Rasti derrat e shtrenjte mendoj se ishte dhjete euro per nje liter e donin po e hoqa poshte per 10 euro dhe u dhashe njerezve natyrale jo ne bejme vetem tre litra ne te do te jete mire po nje liter me shume do të më kishim çuar në pikën e karburantit, kështu që sigurisht që ishte përvoja ime e parë me ok, gjërat gjithashtu mund të shkojnë masivisht sepse e gjithë kjo nëpër lumenj dhe nuk ishte lumi i parë Kalimi qe pata ishte edhe me i keqi dhe sigurisht nuk e mendoja fare vetem oh po ne rregull ky eshte lumi jo duhet ta kaloj tani nuk e mendoja se po kam kamera kudo Unë kam të gjitha pajisjet e mia në çantën e shpinës gjithçka ne gjithçka të gjithë teknologjinë gjithçka drone gjithçka çdo gjë brenda dhe jo aq mirë Erfurt është vetëm me sy dhe përmes dhe ky ishte gjithashtu lumi më i thellë, lumi më i thellë që kisha për të pastruar dhe për fat shkoi super mirë dhe pas kesaj jam pak ne rregull, duhet te flas per keto gjera paraprakisht ose te pakten ta marr vesh paraprakisht. E bera kete ne Kombin ne kete kamp

dhe me pas ma shpjeguan, mire kjo eshte mire, tjetra lumi, mosha duhet të ketë kujdes pak më mirë qëndro në litar nuk ishte gjysma e egër sa ishte, por qentë duhej ta bënin këtë fillimisht t vozitni dhe me pas mendoni per kete krahasuar me Kroacine perpara heres se pare ku ishte gjithashtu nje sfide e vertete qe vozitja ne zonen jashte rruges rrjedh etj. perseri nje lopate kaq e madhe mbi te po absolutisht kaq absolutisht por me Honda ishte e vecante ishte me te vertete ishte super ne rregull keshtu qe jo se nuk e di ndoshta ma ka bere te lehte sepse po ato jane motoçikleta super te lehta, sigurisht qe edhe keshtu qe kam marre shume me vete ne ato te medha dhe sigurisht shume prej tyre ishin në rrugë dhe po, por asnjëri prej tyre nuk ishte në asnjë mënyrë në parkun kombëtar, kështu që nuk është dhe të gjithë që takova ne gjithashtu thamë oh po ndoshta duhet të kthehem përsëri dhe më pas me një motoçikletë të lehtë kështu që ne atehere sigurisht qe isha me fat 155 kile bosh aq shume shume nuk kam pasur kurre bagazh me vete, sigurisht qe kam gjithmone disa mjete me vete, keshtu qe mendoj se te gjitha bashke isha shume e lehte gjithashtu h në 200 kilogramë ndoshta, por gjithsesi e lehtë në pjesën e zakonshme të madhe dhe sigurisht që isha me fat, sigurisht që më lehtësova shumë, kështu që nuk kisha asnjë problem aq mirë sa biçikletat e papastërta dhe kaq të vogla makineritë e kryqëzuara dhe unë e bëja këtë, kam vozitur gjithashtu, kështu që jo, nuk e di vërtet që tani, duhet të mësohesh kaq mirë me të, dhe se në rërë dhe gjithçka është kaq e keqe, ju keni me një të tillë me pak më të mëdhenj Makinë që ishte hera e parë, por po mëson gjatë rrugës, kështu që jo, atëherë mëson mirë, duhet të lëshojë akoma pak më shumë ajër, kështu që jo që është aty dhe gjithashtu i gërvisht të gjitha papritmas është vërtet e lehtë, është një orë pushim dhe është krejtësisht normale që lëshon ajrin dhe papritmas në rregull , në rregull, në rregull, kështu mund të bëhet po dhe pastaj ka një pompë me vete për të pikë fut ajrin përsëri po po e kam pasur gjithmone me vete kete e kam patur gjithmone e kam akoma edhe me nje kompresor kaq te vogel baterie funksionon shkëlqyeshëm jo nuk ke pse ta lidhësh kudo, thjesht pika këtu gomat për motoçikleta definitivisht pesë gjashtë ndonjëherë e lirshme edhe kështu që nuk zgjat përgjithmonë baterinë e kam akoma me vete deri më sot nuk kam më aq shumë mjete me motoçikletën me drita, kështu që nuk kam nevojë të vidhos aq më pak sepse është po Vërtetë gjysma e bagazheve të mia ishin vërtet mjete që i kisha me vete dhe tani më duhet t'i lë në shtëpi sepse më duhej t'i lija në shtëpi jo, sigurisht, ka një motor shumë më të vogël, ishte gjithashtu e rëndësishme për mua, kështu që unë e di atë zero tani atëherë, edhe pse ata nuk më kanë thënë më parë kur unë mi kontakti me të cilin ishte se ata tani po lëshojnë një biçikletë aventure që nuk ma thanë dhe një biçikletë relativisht e vogël rruge është në thelb e njëjtë me atë që janë tani, kështu që ky DSX ose dsr-x quhet tani që është baza është motoçikleta ime çfarë Sapo e rindërtova më të madh dhe me maskim dhe të gjitha stolitë që kam parë tani i dërguam njerëzit kështu që po vjen në rregull , hodha një vështrim, ndoshta nuk do ta kisha marrë, sepse ah është në rregull gjithashtu është në rregull gjithashtu mendoj se më e rëndë dhe më shumë Dua të them disi atë që e imja është e imja që kam tani motori elektrik i 220 kilogramëve është gjithashtu mjaft i rëndë dhe e dashura jote Marie erdhi në mes dhe pastaj ju të dy keni qenë bashkë për një kohë të gjatë në rrugë po po kjo ishte si e bëmë ne në Kroaci , kështu që ishte në Kroaci për herë të parë atje, ajo më pas shkoi se ku është ajo ku është ajo . ajo fluturoi në një farë mënyre gjysmën e rrugës poshtë dhe më pas unë e mora atë dhe më pas ajo hipi me mua në motoçikletë. Unë gjithashtu kisha shumë më tepër të etiketuara me të vetëm në çdo turne unë gjithmonë hoqa poshtë bagazhet e mia, kështu që jo dhe po gjithashtu një këshillë e mirë nëse ke bërë një botë para një udhëtimi tjetër për të mësuar të bësh pa gjëra absolutisht absolutisht dhe po, kjo funksionoi edhe me të dhe më pas në Islandë jo Islandë ishte sikur atje ajo ishte atje ajo fluturoi edhe në Reykjavik, por unë në fakt e kisha marrë vetëm atje nga aeroporti ketu ne valixhe vendosi edhe ne pjesen e pasme te Hondas dhe me pas une isha me valixhen klasike keshtu qe nje shtyp kaq i madh motoçiklete i prere po ishte super skice por funksionoi shkoi vetem nga aeroporti sepse do kishte taksin disi kushton 70 euro e fundit dhe sepse sigurisht çdo gjë në Islandë është super e shtrenjtë, kështu që nuk mund të përballosh një hotel atje, kështu që kjo nuk është e mundur fare faleminderit njoftuam t po ai ishte i detyruar gjithmone te kamponte ishte njesoj atehere tani ne qershor me Skandinavien ishte pikerisht njesoj atje edhe une pastaj erdha vetem pastaj erdhi edhe Marie tani harrova emrin e vendit ku ajo pastaj vjen ne mes ju bej nje rrotullohu së bashku dhe pastaj kjo do të ndryshojë përsëri në udhëtimin nëpër botë nëse është e madhe si atëherë tani është thjesht e tillë vetëm për t'u ngrohur dhe për t'u mësuar me motorin mendova me vete në rregull Britania e Madhe që është super e mirë këtu infrastruktura është super gjithcka nuk eshte e bukur te ngrohesh me motoçikleten dhe te mesosh per motoçikleten ne pergjithesi.Njihem me motorin fillimisht dhe si funksionon fare dhe po dhe dhe cfare pashe ne videon e fundit qe jo cdo gje që është thënë se është e vërtetë është nga motori i ekranit që është po po po saktësisht kështu që atëherë ajo erdhi në Norvegji dhe pastaj kaluam kohë atje, kështu që ishte vetëm s oh, duhet ta kem atje, ajo duhej të hipte në Honda që nuk ishte planifikuar, sepse pati një grevë fluturimi kur ajo donte të kthehej të gjitha fluturimet u luftuan brenda dy javësh asgjë nuk ndodhi kështu që ajo nuk mund të kthehej dhe më pas ne bëmë po, pastaj kërkuam dhe më pas ajo gjeti një fluturim nga Finlanda për në fshatin Santa Claus që ishte një rastësi qesharake, por nga këtu vijnë fluturimet për në Berlin që janë super të lira disi për të lira 100 120 € ose diçka dhe kështu në rregull po atëherë Më duhet të të shoh vetëm të shkosh në Finlandë tani, mirë, dhe atëherë kjo ishte një devijim një mijë kilometra për mua, sepse në të vërtetë doja të ngjitesha në Kepin e Veriut dhe po pastaj në pjesën e pasme të Honda, çantën e saj të shpinës , për fat vetëm ajo dha një çantë shpine që është e gjitha e lidhur anash në panele dhe më pas në Finlandë dhe kjo ishte e bukur, ishte argëtuese që shkoi shkëlqyeshëm me Honda jo, kështu që është e qartë se nuk është in großes Reisemotorrad aber gehen tut alles ne wenn man wenn man das will so nach für sie für sie ist es nicht so für sie ist nicht so toll irgendwie eine wenn man kein Motorrad-Fan ist in dem Sinne also wenn man dafür jetzt nicht keine Leidenschaft hat dann ist speziell auch hinten drauf sitzen die ganze Zeit echt auch anstrengend und Weh wahrscheinlich auch ein bisschen boring so ne also ja aber aber hat uns beiden auf jeden Fall Spaß gemacht so diese diese zwei Tage extra zusammen irgendwie und ja du ja und du warst auch mal in Portugal und Spanien das war davor im Winter losgefahren ne also wirklich das war das war genau das war im letzten ich glaube Dezember bin ich losgefahren letztes Jahr im Dezember weil ich einfach ne ich hatte wie gesagt keine Konzerte nichts gehabt so nicht so okay dann fahre ich zur Zeit nach Portugal Film das ganze wieder natürlich ne und da habe ich da habe ich dann auch noch da hatte ich dann so immer meine Sketche gehabt auf Youtube immer so ein Video und zwei Videos die Woche und bin dann losgefahren habe die Videos gefilmt und gemacht geschnitten jeden Tag wie immer und war dann irgendwie bin dann nach 10 Tagen Portugal angekommen wurde noch das Wetter schön war und und habe dann das erste Video hochgeladen dann das erste Video war war ich das sieht man dann auf dem Coverfoto sieht man denn die Honda im Schnee im Harz das war das erste Video was ich hochgeladen habe habe im Portugal auch meine ersten 1000 Abonnenten erreicht das war letztes Jahr im Dezember und habe nachdem ich das erreicht habe also ich vorher habe ich mit YouTube noch überhaupt kein Geld verdienen ja das muss man vielleicht dazu sagen so man mit YouTube verdient man erst Geld wenn man 1000 Abonnenten hat und 4000 watch aus heißt das nach 4.000 Stunden die Leute deine Videos angeguckt haben und bevor noch nicht mit mit Island oder mit mit Kroatien habe ich noch nicht einen Fälligkeit verdient ja also das habe ich dann wirklich nur das war alles nur Aufbauarbeit q uasi um dann vielleicht mal irgendwann damit Geld zu verdienen so ne und weil ich es auch gerne mache weil es mir auch Spaß macht jedenfalls habe ich dann im Portugal das erste Video hochgeladen und das ging einfach durch die Decke ohne dass ich wusste was jetzt gerade hier passiert so das hat dann auf einmal 100.000 Aufrufe gehabt und

auf einmal hatte ich 10.000 Abonnenten innerhalb von einer Woche und die nächste Woche dann schon 15.000 und ich wusste überhaupt nicht was jetzt was was passiert hier gerade so ne wie konnte ich überhaupt nicht das war einfach super krasser und ja aber weiter ja genau das ist ja dann immer weiter gegangen und zum Beispiel ich weiß nicht warum ich weiß nicht ob das keine Ahnung die längeren Filme bei dir also nur nachdem du sozusagen viele kleine gemacht hast machst du dann noch mal so ein zusammen eine Stunde lang dann ganze Reise so von A bis Z durchschauen kann die sind offenbar auch besonders beliebt aber warum habe ich mit Island gemacht ja das ist so richtig durch die Decke gehen weißt du jetzt auch nicht nee kannst du nie weißt du nie vorher kannst du nichts kannst kann jedes Video kann auf einmal durch die Decke gehen du weißt es vorher nicht weil du kannst es einfach klar du ne wie gesagt ne versucht natürlich jedes Mal eine gute Story zu erzählen aber manche Stories sind halt einfach von Natur aus viel besser so ne wenn man im Winter im Schnee Motorrad startet ist natürlich eine interessante Geschichte so dass nur das kann ich mir halt denken dass das ist schon interessant für Leute es kann natürlich sein und dann was was um die Weihnachtszeit rum viele waren zu Hause viele haben sowieso Fernsehen geguckt so oder YouTube ne ja also anders kann ich es mir nicht erklären so ne und dann ging das ja halt los dass ich dann auf einmal auch wirklich Probleme hatte mit dem Motorrad und das natürlich eine Geschichte ist der Mensch ist natürlich auch so programmiert dass du bald irgendwie was passiert oder irgendwas kaputt geht das is t natürlich automatisch irgendwie interessant so ne das ist das wollen die Leute denn wissen oh was passiert da jetzt mit dem so ne weil das ist ja also wenn man jetzt einfach nur vom filmischender vom filmemacherischen Standpunkt ausgeht ne wenn jetzt jeder Spielfilm oder irgendwas gibt es ja immer man braucht immer einen Konflikt für eine Konflikt ist das was jeden Film gut macht ne ohne Konflikt hast du keine Story so so na dann das funktioniert ja jeder jeder gute Film brauchen anfangen Mittelteilen Ende und Mittelteil hat meistens Konflikt so dann ein komisches Geräusch aus dem Motor der Honda das erzähl doch mal genauer was ist da passiert oder oder auf einmal los so ne das ist halt auf einmal da war ich gerade auf dem auf dem Adventure country Track auf dem Act und importugal wollte halt gerade loslegen mit mit so ein bisschen Offroad Sachen da wollte ich schon wieder Portugal wieder hochfahren aber nur auf diesem Act Adventure country Track der wirklich cool ist ja wirklich es ist nur so ein bisschen Offroad also so fifty-fifty ne fifty fifty Straße und dann fahre ich bin ich da drauf und dann nur im Müll mit einem nirgendwo geht auf einmal dieses Hämmer los ne das geht das man hört es auf den Videos immer nicht kann man es vielleicht nicht so genau wiedergeben aber das halt wirklich ein richtiges klackern richtig laut und du denkst dir oh [ __ ] was ist jetzt los was ist denn jetzt hier los das hat sie doch noch nie gemacht und im ersten Moment bist du natürlich okay also ich bin so ich muss dann wissen was das ist sonst macht mich verrückt sonst ne wenn ich nicht weiß was es ist so ne dann hat er natürlich versucht es rauszufinden und bin natürlich da ich also selbst wenn ich technisch noch mehr versiert wäre hätte ich mein Motorrad nicht im Straßenrand auseinandergenommen also den Motor weiß nicht machst du nicht unbedingt wenn dein Motorrad läuft so ne das wir haben natürlich muss mir natürlich immer auch viele Sachen anhören in der Kommentar Abteilung s o genau aber Fakt ist eins also kannst du so ein bisschen was technisch oder ich habe ja so einfach ein Moped S50 an den Zweitakter dann habe ich immer geschraubt ne hat immer die Vergaser selber gibt ja das ist natürlich alles super einfach mit der Honda nicht groß anders alles nur anderen Dimensionen der Motor ist einfach nur ein bisschen größer aber eigentlich nicht viel anders so aber ja nee ich habe es nicht unbedingt ich hatte nie eine Garage so ne also ich würde ich lebe nicht in dem Haus mit einer Garage so ich lebe in Berlin in der Zweiraumwohnung und da stellt sich auch nicht unbedingt auf die Straße und nimmst deinem Motorrad auseinander dann mache ich so kleine Sachen ne also so Sachen die halt jeder macht so ne so bremsen und Ölwechsel und so Sachen das mache ich natürlich selber so und jetzt nicht mehr also Ölwechsel war jetzt nicht mehr bremsen auch nicht kann ich nachher noch mal erzählen auf jeden Fall auf jeden Fall nimmt kein auch kein kein Schrauber nimmt den Motor auseinander an der Straßenseite wenn es nicht sein muss wenn die Maschine läuft so das wäre einfach ist einfach das ist einfach nicht clever so na und deswegen wollte ich das also herzliche konnte ich jetzt auch nicht gemacht weil ich wahrscheinlich hätten ja auch nicht wieder zusammengebaut ich bin ja nicht stehen geblieben sie lief ja immer so ne es war halt nur dieses du weißt nicht wie lange dieses genau das ist halt das macht dich fertig es macht sich wirklich fertig im Kopf ne und deswegen bin ich halt dann immer an sämtliche Werkstätten ran gefahren ne hat natürlich dann auch da meine Probleme gehabt so ne natürlich nur in dem hatte ich natürlich auch dann später noch also sie ist ja hatte ich ja auch meine so meine Probleme mit Berliner Werkstätten und ja also das war natürlich super denn interessant auch für die Leute ne weil das werde ich jetzt für meinen Schwager hat der hat es dann doch so ein bisschen analysiert die Videos und so und meine so ja die Leute wollen dich schon leiden sehen so und ja und das stimmt so also nicht weil sie mir nicht weil sie mir nicht weil sie mir was böses wollen sondern einfach nur weil es spannend ist so ne weil das ist natürlich Emotionen und jeder kann natürlich mitfühlen jeder kann ja natürlich weiß genau wie es ist wenn dann wenn dein deine Karre irgendwie so ein geräuchert und du kannst es nicht gerade im Motor der natürlich direkt unter dir ist den natürlich wirklich fühlst und ne und dieses und dann ist da was faul und das macht sich einfach verrückt und das können natürlich Leute natürlich gut nachvollziehen und was ich gut nachvollziehen ich glaube auch viele andere guten nachvollziehen können ist diese Erfahrung dass man dann in eine Werkstatt fährt die Leute machen da irgendwas man fährt raus ist erleichtern das war's hoffentlich war es das hoffentlich war es das und kurze später fängt das Problem wieder an und du weißt okay das das war jetzt alles umsonst ich habe da jetzt net Geld bezahlt für irgendeine Reparat ur keine Ahnung aber das Problem besteht immer noch und so ähnlich war das bei dir auch ja absolut absolut und es war natürlich super interessant an für die Leute so nah und dann das Motorrad sehr charaktervoll so ne das das Motorrad dass die Menschen auch mögen oder also in den Videos gemacht haben immer noch mögen und auch noch viele jeden Tag immer noch Leute danach fragen so ne und ich habe es auch noch es wird auch nie verkauft das steht fest so ne also ich werde es auch irgendwann egal wo ich mal dann ne wo ich dann mal Ende mit meiner Reise und wo ich mich niederlasse das wird nicht in Deutschland sein das weiß ich schon da wird die dann auch hinkommen so ne und dann werde ich sie auch als Leihgabe an ein Motorradmuseum oder so nee ich will es schon also a würde ich schon auch gerne rausfinden was dann da wirklich ist weil das Problem nein das ist also das war dann mal weg nachdem ich sie dann mal nachdem sie dann mal drei Monate in der Werkstatt Haft war so das war ja super kra ss dieses Jahr einfach die Wahrheit drei Monate in dieser scheiß Werkstatt und damals weg dann war es weg das Geräusch und kam wieder und ist immer noch da ist nicht weg es ist immer noch da und ich weiß bis heute nicht hundertprozentig was es ist so na klar jetzt nachdem wir es dann noch mal ich habe sie dann auch in das war denn in Lettland haben wir es denn Estland in Riga riga ist ja es ist Estland oder ist will ich nichts falsches sagen ich glaube es war ich war eine Rieger ist Lettland wie geht es Lettland und da habe ich da habe ich zum Glück auch das war auch ne ein Zuschauer der eine Werkstatt hat haben mich angeschrieben so hey wenn irgendwas ist sag einfach Bescheid so und ich war ein Tag bevor Riga wo ich die Nachricht gekriegt habe so ja egal ich brauche neue Reifen und ich brauche Ölwechsel hey können wir das bei dir machen so ja klar der hat mir die Reifen bestellt gemacht und dann heißt Geräusch war da und ja lass doch die Rechnung aufmachen so ne dann schick mal Ventil e Steuerkette wir checken das mal alles ne Spanne nein das haben wir denn auch gemacht so und konnten es aber nicht lokalisieren das Problem klar wir hätten auch alles austauschen können aber dann hätte ich nur dann hätte ich wieder eine Weile warten müssen dann tot in Rieger und das wollte ich nicht unbedingt weil sie ja lief weil auch alles gut aussah ne alles was wir in der Hand hatten sah okay aus das war jetzt kein da war kein Problem ne und ja das war recht spannend und bin dann vom Hof gefahren das ist wahrscheinlich auch weil du Musiker bist das sozusagen wenn etwas nur akustisch nicht in Ordnung ist dich nochmal bewegen ja das stimmt ja irgendwann als ich nach als ich da dann losgefahren bin ähm und wir gesehen haben dass nur die wichtigsten Sachen alle das ist alles schon in Ordnung so ne dann war das auch nicht mehr so dramatisch für mich im Kopf so na dann wusste ich okay das ist eigentlich alles in Ordnung das wird irgendwas sein du willst schon Problem da aber jetzt nicht s wo ich jetzt irgendwie stehen bleibe im nächsten Tag oder so ne und von daher war für mich alles cool eigentlich du sagst viele Begegnungen haben sich auch dadurch ergeben dass du von deinen Reisen postest dass das Leute deine Videos sehen was ist ganz in Englisch das heißt also unterwegs viele Menschen international können das Verstehen ich spreche den ganzen Tag Englisch auch ne also von daher meine Freundin ist Neuseeländerin wenn ich reise spreche ich eh Englisch das war für mich eigentlich no brainer das war klar dass ich das auf Englisch mache das war ich da nie zu Debatte so das war immer klar was für Begegnungen haben Sie denn daraus ergeben auf deine Reise bisher na zum Beispiel wo ich ich finde auf meiner skandinavienreise bin ich mit der Fähre in Schweden gelandet bin gefahren und habe bevor ich auf dem ersten Camp Platz gelandet bin hatte ich direkt einen platten Reifen hinten so das ist was ist denn jetzt kann ich wahr sein und habe auch geguckt habe drüber geguckt und u nd habe aber von außen nichts gefunden so der war es war nichts drinne im Reifen ne es war nichts drinnen und war für mich klar okay mist da ist der Schlauch kaputt ich habe keinen Schlauch dabei ich weiß gar nicht anfangen irgendwie versuchen das zu flicken da ist sicher das Ventil am Ventil gerissen irgendwie das kann ich eh vergessen mit Flicken so ne ich ADAC ADAC gerufen alles easy ne die waren natürlich das ist also nur kann ich nur jedem empfehlen ADAC Premium Plus Hammer einfach ne also die die Comdirect die Buchen dir das Hotel direkt das drei Tage gerade das Hotel also das war in Schweden ja da denkst du gar nicht drüber ja auch von anderen Leuten also wenn das jetzt jenseits von Europa ist dann gibt es schon Schwierigkeiten diesen internationalen Schutzbrief den den habe ich aber auch jedenfalls aber das muss ich dann noch rausfinden wie das dann sich in Afrika verhält so zB also jedenfalls war das aber es war aber aber kein ADAC und nix sondern da musst du selber irgendwie gucken da musst du gucken aber das war hier in gewisser Weise weil es auch so da das natürlich auch an dem Freitagabend passiert ist und dann das ganze Wochenende natürlich alles zu hatte so ne ist ja klar dann haben wir das Ding ja voll voll krass einfach das Ding zur Werkstatt geschleppt so ne und ja da stand die dann ich zum Hotel ich soll okay was mache ich okay ich mache jetzt einfach erstmal das Video fertig so ne und uns veröffentliche ich jetzt das Video veröffentlicht eine Stunde später kriege ich die erste Nachricht hey ich bin hier gerade ich bin eine Stunde oder zwei Stunden von dir entfernt so meinen Laden hier hat offen mein Motorradladen ich gehe da jetzt hin hol dir einen Schlauch und dann komme ich zu dir Gefahren für sowas okay ja okay okay und dann schreibt der selbe Zuschauer schreibt mir dann ah ja und mir hat der Verkäufer gesagt da war gerade schon jemand anders bei ihm hat einen Schlauch gekauft so also okay mich hat keiner weiter angeschrieben wird das ist ein zweiter Zuschauer losgefahren einfach so ohne mich zu konzentrieren vorher zu konzentrieren einfach so hatte der eine ganze Familie eingepackt und sind dann alle da in den Ort gekommen wo ich war habe ich zwei Zuschauer unabhängig voneinander gekommen im Schlauch und dann haben wir dann zusammen direkt vor der Werkstatt haben wir eine zusammen den Schlauch gewechselt und ich habe super nette Leute kennengelernt das war für mich eine absolute da war für mich so das erste Mal okay wow du bist nicht alleine egal wo du bist so ne dadurch dass du das so machst wie du es halt machst jetzt mit den Videos in Echtzeit du bist nicht allein unterwegs und das ist natürlich für für den Kopf ist es natürlich absolut großartig ne zu wissen okay du kannst du kannst auch um Hilfe bitten so das muss man natürlich auch erstmal lernen so das können das das habe ich zum Glück schon von einer ganzen Weile gelernt das ist okay ist um Hilfe zu bitten Hilfe anzunehmen so ne also das ist auch Infektion das ist glaube ich auch das auch eine ganz wichtige Lektion gerade wenn du auf eine große lange Reise gehen willst egal wo das hingeht ne wenn du nicht um Hilfe bitten kannst so oder wenn Du Dich wenn das komisch für dich ist dann musst du das auf jeden Fall lernen so weil du wirst immer irgendwann Hilfe brauchen immer und das ist voll okay du kannst du mir Hilfe fragen so ein psychologisch gesehen das ist eine tust du sogar dem dir gegenüber einen Gefallen damit wenn ich ihm Hilfe willst weil psychologisch gesehen wird für denen das Belohnungssystem aktiviert und er fühlt sich sogar noch viel besser als du danach ja stimmt auch also wenn irgendwo ein Straßen landen Motorradfahrer hält oder so und und ich helfen kann also jetzt nicht nur Motorrad fahren sondern bei allen anderen Situation ist auch cool irgendwie Menschen absolute also ja wenn ich jemandem helfen könnte fühle ich mich auch jedes mal super gut danach ne also und ja das also das gerade als Motorradreisen das ist super wichtig so ja und das auch egal ob man jetzt eine YouTube Kanal hat oder nicht so als Motorradreisende fällt es einem es ist habe ich so die Erfahrung weil es auch live ist auch leichter weil wenn Leute dich sehen mit dem viel Gepäck auf dem Motorrad und du bist alleine dann kommen die schon von ganz alleine an so ne und fragen ob sie dir helfen können oder ja ist alles okay ne sobald du irgendwo stehst so und ich stehe ja oft irgendwo durch diese ganze Filme reisache stehe ich ja auch oft nicht weil irgendwas ist sondern weil ich eine Kamera Aufbau oder weichen eine Drohne Fliege Leute und fragen ob sie dir helfen können oder ob du ein Problem hast weil dann Motorrad stehst und irgendwas machen wenn Biker vorbeifahren die Fragen dann immer hey alles klar alles okay mit Dir klar ich sehe im Chat gibt es auch so die ersten Fragen ich schreibe mir das auch als teilweise Fragen wiederum zum zum elektro-motorrad sind also von daher die später darauf zurückkommen aber ne wenn ihr zwischendurch sagen h abt schreibt einen Blick und einige seitengespräche gibt es da auch und Miriam Luther schreibt vielen Dank für diesen Podcast Paul grüß Mark von mir ja mache ich gerne aber ich weiß nicht Paul für sie zurück du hattest gerade erzählt von den vielen Begegnungen bis auch mal eingeladen worden also jetzt ja jetzt wäre ich viel eingeladen aber vorher nicht wirklich so ne also nicht dass ich mich jetzt sehr erinnere so aber gut ich weiß auch immer nirgendwo wo es kein Hotel oder Camping was ich habe schon immer auch was gefunden zum Schlafen zum übernachten oder irgendwas ne also ja nee der so war das also vorher noch nicht so jetzt ja jetzt jeden Tag so jetzt aber über Youtube halt ne und falls irgendwer zuschaut so freue ich mich auch super drüber so ich kann das halt nicht alles wahrnehmen es geht nicht so dass da selbst wenn ich in der Nähe bin selbst wenn ich weiß dass ich da in der Nähe von dem Zuschauer bin ich kann es nicht machen für euch ich kann das mal machen und dann ist es auc h cool aber ansonsten wird es schaff sonst meinen Pensum nicht so also manchmal Pensum von Strecke oder was auch immer so einfach meine Arbeitspensum was ich mir selber auferlege so was ich selber gerne machen würde weil für mich ganz wichtig dass jeder Tag auch nach einem Tag dann abgeschlossen ist für mich so ne das ist dann am nächsten Morgen das Video hochlade und dann ist für mich dann sind der mir an alle Kameras alle Karten werden formatiert und dann geht der neue Tag los so ne das ist für mich super wichtig den Abschluss zu haben immer jeden Tag oder zumindest jeden Reisetag ne manchmal nehme ich halt wie dieser Tag oft wenn ich dann sage okay ich muss jetzt echt schlafen ne dann dann aber selbst dann wird es dann Film ich ja an dem Tag nicht sondern es ist ja wie ein Tag der nicht passiert online und ja dann geht es nächsten Tag los weiter du bist also von dieser Reise ans Nordkap durch Skandinavien auch wieder zurückgekehrt hattest wieder dieselben Probleme also die Geräusche an dem Motor wie war das ist ist an der Stelle sozusagen dein dein Vertrauen in die Maschine die Honda Dominator zu Ende gewesen nee das nicht das nicht weil ich wusste ja okay das kann schon repariert werden so und das ist alles nicht so das Problem für mich war es so ich hatte schon ich habe schon seit drei Jahren den Traum gehabt auf Elektromotoren seitdem ich diese na ich war schon immer ein großer Fan von long way round ne das habe ich schon als Teenager wo dieses wo das rauskam ne mit Julian Charlie McGregor ähm Cracker und Charlie woman das war für mich so das habe ich als Kind geguckt immer wenn es kam und das habe ich ne das ist für mich Hobbys heute noch die größte Inspiration überhaupt ne als Reisender und auch was Filme machen angeht so Reisefilme machen motorradfilme machen und als die dann 2019 das mit dem Elektromotor das gemacht und es war für mich wie oh krass und das ist absolut na also klar ich echt ich muss mir auch immer viel wenn ich das öffentlich sage dass es s o ist dann ist auch ja das war ja voll verarsche oder oder und mit Generator blabla ist mir alles bewusst so ne und ich weiß weiß dass es eine Hollywood Produktion ist und das ist auch alles in Ordnung so ne das war für mich dennoch eine riesen Inspiration so ne und ich gucke es mir auch heute ich gucke mir vor jeder Reise gucke ich mir long way round long way down in long way up an vor jeder Reise die ich mache so ne weil ich einfach weil es für mich eine riesen Inspiration so ne und ja seit dem Moment war für mich klar okay ich will auf jeden Fall eine elektrische Motorrad haben so das ist für mich und dann bin ich nach Hause gekommen aus Skandinavien und dann war halt so das Ding okay was machst du jetzt so steckst jetzt noch mal Kohle rein in die Karre oder fühlst du jetzt deinen Traum ja habe ich nicht so lange drüber überlegt so weil ist auch so dass beschreib mal was ist jetzt genau dein Traum dein Plan deine Idee mit der du jetzt unterwegs bist die Idee ist einfach nur also a g ibst kein wirklichen Plan so hatte ich noch nie so ich hatte noch nie einen Plan ich wusste immer eine ungefähre Richtung wo ich hin will so das war auch mit meinem skandinavientrip so da wusste okay ich will nach Norwegen so dann hatte ich da habe ich das erste Video gemacht und so okay jetzt brauche ich aber auch irgendwie wo wo will ich denn eigentlich hin so was sind eigentlich mein Ziel so okay not Cup da da da das haben wir viele gesagt musst du mir jetzt noch gehabt so habe ich vorher nie drüber ich wollte einfach nur losfahren so ich wollte einfach nur fahren so und das ist jetzt eigentlich genau dasselbe Ding bloß dass ich mit dem elektrischen Motorrad mache die auf Weltreise gehen das war für mich schon seit langem klar dass ich das machen will und jetzt war dann halt nur das Ding okay jetzt mache ich es auch im elektrischen Motorrad weil das ist jetzt für mich ein richtiger Herausforderung so und das ist jetzt was okay das hat jetzt tatsächlich noch keiner gemacht so in dem in der also in so einem Ausmaß und auch ganz alleine und also ganz alleine da muss ich schon vielleicht später auch noch was dazu sagen also wenn man dann wenn man denn endlich dabei angekommen sind ich weiß noch nicht aber da sind wir jetzt also du fährst jetzt ein elektrisches Motorrad die Zero SR zugelegt du hast sie selber bezahlt hast gerade gesagt ne das ist jetzt Sponsoring etc das ist auch ich muss dazu sagen ich hätte es gerne gehabt so ne also ich habe es versucht ne also ich habe ich habe so ziemlich jede Firma angeschrieben die elektrische Motorräder produzieren ja und und habe es versucht bei Zero war so die die haben mir auch wenigstens geantwortet das war schon mal cool so ne wir hatten warten im Gespräch und und ja also wir haben halt nur da kein Interesse gehabt mir also ich habe sie jetzt auch nicht unbedingt nach dem Bike gefragt im ersten Jahr einfach nur gefragt ob sie da Interesse haben an dieser Idee um die Welt mit Motorrad ne da kam aber dann halt ne also klar die sind davon ausgegangen dass ich direkt Motorrad haben will wollte ich ja auch richtig wollte ich auch haben hätte aber auch kein Problem gehabt mit einem irgendwie special Deal oder so oder einen guten guten Discounter oder irgendwas ne aber da kam gar nichts in der Richtung soll er mir eigentlich eigentlich haben sie mir gar nichts angeboten außer wenn du mal irgendwann ein Problem oder kannst du uns gerne anschreiben oder so ne ja okay kann ich ja dann machen so da war das für mich eigentlich gegessen so ne da wusste okay mache ich selber so ne und warum es eine Zero geworden ist war eigentlich auch nur der Grund weil die waren für mich verfügbar und auch Finanzen in den finanziellen Rahmen wo ich sage okay das ist jetzt nicht völlig absurd ne also für so ein klar ich hätte auch eine Energie und Charlie hatten aber gut also 30.000 Euro weiß ich nicht da habe ich auch gebraucht nicht viel günstiger Sachen gefunden so ne und das wäre einfach nicht machbar gewesen so ne dass das wär e einfach absolut überhaupt keinen Sinn gemacht so ja die Zero war für mich halt verfügbar und für mich war wichtig dass es ich habe auch ich habe ein anderes Modell Test gefahren es war cool aber für mich war wichtig dass er auch so ein Schnelllader mit dabei ist dass ich auch so wie es jetzt halt auch ist ne auch im mitten am Tag auch einfach mal in einer Stunde die Karre so einigermaßen voll laden kann so ne nur deswegen ist es das Motorrad gewonnen eigentlich eigentlich nur weil es zur Verfügung war sofort genau ich wollte nicht warten ich wollte einfach nicht warten ich hatte keine Lust auf ewig warten oder irgendwas oder und dann das ist halt das ich habe das auch nie vorher Test gefahren oder irgendwas ich habe es gesehen auf eBay Kleinanzeigen ne falls irgendwer ist das wissen wir wo ist ja ebay Kleinanzeigen und hat es irgendeinen Händler von irgendeinem Kunden im Kundenauftrag reingestellt und ist ja okay ja Preis okay halt gepasst so das hat das was ich haben möchte okay ang erufen eine Woche drauf runtergefahren mit dem Zug auf die Karies liegen hochgefahren nach Berlin 600 Kilometer auf dem Motorrad ja und die haben auch sicher dass du da mit hochfahren willst ja du musst ja schon zwischendurch laden und ja und es hat funktioniert direkt so das war dann halt auch ohne Gepäck ne das ist spielt natürlich alles eine Rolle das ging recht gut direkt kein Gepäck und da bin ich dann auch auf der Autobahn hoch geballert so aber du warst natürlich super Reichweiten ne das ist muss jetzt also wenn du hinter dem Truck hinterher fährst diesen diesen Wind Effekt also beide der Wind Widerstand ist alles das ist alles genau das war das Wort im Windschatten eines LKWs am besten fährst dann kannst du dort weniger verbrauchen doppelt so weit dann kommst du locker doppelt so weit das ist Wahnsinn was was Windwiderstand einfach na dann dann versteht man erstmal so warum warum Autos in den Windkanal gehen oder warum na warum sowas überhaupt gibt so ne weil das einfach absolu t elementar für alles ist für das ist so krass die im Windschatten von LKWs fahren das ist eigentlich seine etwas gefährlich er ist auch ist auch als Motorradfahrer nicht ungefährlich ne also man muss schon echt auch nicht mehr darf jetzt nicht zu nah anfangen irgendwas ist natürlich nur beim beim Trucks ne die deren bremsen den es auch nicht so wie deine Motorrad also kannst schon immer gut reagieren so ne aber ja also du du hast ja du musst halt nicht so viel Laden also das ist natürlich super Bowling wenn du das machst so aber Autobahn ist für mich also wenn ich Autobahn fahren muss ist so oder so doof ne also gerade wenn du jetzt keinen kein Touring Bike hast du wenn du Naked Bike hast ist sowieso voll super ätzend so ne wenn du dann genau weil Bike ist eben halt so nein Naked Bike das hat keine große Scheibe das ist jetzt nicht so darauf ausgelegt irgendwie Offroad zu fahren so das ist eigentlich ein normales straßenbike würde ich sagen ganz normale Street Bike ja und ist auch seh r klein und da kriege ich auch sehr viele Nachrichten und Fragen und oh wie sich das sein und geht das überhaupt kannst du denn überhaupt damit lange fahren und ja da kann ich auch nur immer wieder sagen was ich immer schon gesagt du kannst mit jedem Motorrad lange fahren du musst dich halt nur dran gewöhnen so ne ist alles eine Gewöhnungssache klar waren die ersten Tage total beschissen so das war natürlich das hat mir alles weh das hat mir Rücken weder das hat mir die Arme weh das hat mir alles weh das hat sie mir die Hände eingeschlafen da war alles doof also wo ich die ersten Daten ich habe auch am Anfang nicht für Youtube gefilmt so meine ersten Testfahrten so weil ich die Serie wirklich erst starten wollte wenn ich auch wirklich starte weil wollte kein kein Video mit also keine Review irgendwas Video machen das ist einfach nicht mein Ding das mag ich nicht jedenfalls das war schon alles da und jetzt auch auf den Trip und mit dem Rucksack und allem drum und dran das war am Anfang das aber da kommt immer es kommt immer ein gewisser Punkt es war auch mit der Honda ist mit der Honda auch so genauso gewesen sein es gibt immer einen Punkt da bist du dran gewöhnt da hat sich dein Körper dann gewohnt da hat dem die Muskeln haben sich daran gewöhnt und dann ist es für dich völlig normal so dann dann tut ja nichts mehr weh dann die tut auch der Arsch nicht mehr weh nach einer Weile so weil einfach dran gewöhnt kommt da auch noch dazu dass ich ja auch nicht viel vergessen auch viele Leute ich bin ja kein normaler Biker so es ist ja nicht so dass ich mich morgens aufs Bike setze kurz mal mittags mache und dann abends runter gehe vom Motorrad so das ist ja bei mir nicht so ich stecke ja alle halbe Stunde vom Motorrad ab weil ich Filme so ne also für mich ist es ja ich bin ja immer nur auf und ab und dafür ist das Motorrad sogar jetzt noch viel besser weil es nicht so hoch ist stell dir vor ne weil der Honda oder bei irgendwelchen und du musst ständig auf und absteigen das merkst du dann schon und den Unterschied merke ich voll krass das ist voll angenehm muss es ja nicht mehr du musst ja nicht mehr an oder ausmachen jetzt kommt aber die Frage die natürlich wahrscheinlich die am meisten gestellt wird wie ist es mit der Reichweite von deinem Moped wie weit kommst du damit ja das ist natürlich absolut unterschiedlich von das hängt von so vielen Sachen immer ab so ne also ja aber klar um das jetzt mal generell zu sagen das was so der Hersteller sagt das natürlich Quatsch alles natürlich diese Reichweiten die sind irgendwie weiß nicht wie die die zusammenbauen keine Ahnung das also das ist ja wahrscheinlich auch jedem klar dass das so nicht ist so ne vorhin hatte ich schon mit Autobahn erwähnt wenn du auf der Autobahn fährst hinter dem LKW kommst du locker 200 km kein Problem überhaupt nicht normal wenn so wie ich jetzt fahre Landstraße und ich bin eh nicht schnell gefahren ne mit der Honda bin ich nicht schnell gefahren jetzt fahre ich nicht schnell jetzt f ahre ich immer so 80 90 bin kein Schnellfahrer war ich nie ne und deswegen kommen bei mir die Reichweiten auch immer wirklich hin mit ja also 140 km würde ich mal sagen so richtig kann es nicht mal sagen weil ich die Karre ja nie wirklich richtig leer fahre so also ich kann es nicht mal richtig erklären so ne also ich kann den zwar sagen was dann noch auf dem Display steht mit Reichweite und das ist aber habe ich jetzt neulich rausgefunden ist alles irgendwie auch ein bisschen Quatsch weil das ändert sich ja auch je nach Fahrweise immer direkt so ne also das ist wirklich schwer zu sagen so also ich habe die Karre noch nie leer gefahren und er habe aber wirklich schon immer auch habe immer so um die 100 also ich sag mal so zwischen zwischen 100 und 120 suche ich mir immer schon irgendwas so weil das ist ja etwas alle 100 bis 20 Kilometer da so da suche ich mir was weil genau dann habe ich immer noch einen schönen Buffer so na dann weiß ich okay wenn die wenn da jetzt die Ladesäule nicht funktioniert dann fahre ich auch Ladesäulen du fährst hin und die ist kaputt ja ja oder ja wegen irgendeinen Grund genau das den diesen Buffer den behalte ich mich schon immer so ne also das wäre alles andere wäre auch ein bisschen sehr einfach ein bisschen unvernünftig so oder wenn man es so drauf anlegt so nur um jetzt mal zu beweisen dass es die Reichweite soll das sind nicht alles nicht so ich muss ja keinem was beweisen so ne der der Christoph Neumann fragt ist es denn einfach ü

2022-09-30 15:40

Show Video

Other news