FOOD TOUR IN KANDY SRI LANKA 2022

FOOD TOUR IN KANDY  SRI LANKA 2022

Show Video

përshëndetje dhe mirëmëngjes nga Qyteti i Shenjtë i Kandi Sri Lanka ka shumë gjëra për të parë këtu në këtë qytet të jashtëzakonshëm siç mund ta shihni ndoshta pas meje është shumë shumë i zënë sot ju mund të shikoni reliktin e dhëmbit të shenjtë për shembull um është një vend shumë popullor për të shkuar me Me sa duket një nga dhëmbët nga vetë Zoti Buda ka gjithashtu një statujë masive të Budës që mund ta shikoni gjithashtu dhe një këndvështrim të jashtëzakonshëm gjithashtu, por sot ajo që ne po fokusohemi është ushqimi që duam t'ju japim djema pak një turne ushqimi rreth Kandy dhe ju tregojmë se çfarë ka për të ofruar kandy për sa i përket kuzhinës së tij, kështu që le të shkojmë dhe ta kontrollojmë hapi ynë i parë sot është një vend i quajtur The Bakehouse dhe ne tashmë mbërritëm këtu, lexuam në internet se kjo shtëpia specifike e pjekjes është shumë e popullarizuar me vendasit këtu në zonë dhe ka tendencë të shitet rreth orës 19:00, kështu që ne do të hedhim një sy përreth dhe do të provojmë disa nga ushqimet lokale, faleminderit që eja lart duket se është mjaft i zënë, kështu që ne lexoni në internet se th është një shuplakë të cilën ne e kemi kërkuar tashmë, por duket se për momentin ata nuk kanë një shuplakë në ofertë, por ne do të kemi një drekë të këndshme këtu, nuk mund të pres përshëndetje , kështu që ju vazhdoni a mund ta marr orizin e verdhë të verdhë pule orizi po dhe leng lime dhe gjysme liter uje oriz i verdhe me mish derri shume mire, do ta provoj kete dhe nje birre xhinxheri te "Elefantit" ne rregull djema, prandaj ne jemi duke pritur ushqimin tone tani dhe kemi marre pijet tona . kursi i mbërthyer me EGB që kur e kam provuar nuk kam mundur të ndaloj së provuari këtë , padyshim që kam rënë në dashuri me egb-në kemi marrë edhe pak ujë mineral si dhe një lloj lëngu gjithashtu kam një gëlqere Lëng lime lëng i bukur kështu që ne jemi duke pritur vetëm për ushqimin që të dy shkuam për pjata të stilit të orizit të verdhë, kështu që po e fillojmë me oriz të verdhë dhe pulë dhe unë shkova për një oriz të verdhë dhe kalupol derri shumë i emocionuar për ta provuar këtë shih si ka shije shume shpejt keshtu qe sapo na doli ushqimi mora orizin e verdhe me pule dhe nje veza e pules aty dhe o Zot kontrolloje kete duket e mrekullueshme lexova ne menu qe orizi eshte gatuar edhe me ghee dhe supozoj se kjo eshte pjeserisht arsyeja pse ka ngjyren e verdhe pervec kesaj nuk jam aq i sigurt ndoshta pak shafran apo diçka të tillë, por unë do ta provoj hmm kjo është shumë shumë interesante super super e shijshme, ka një lloj shijeje shumë interesante bimore që nuk mund ta vendos për ndonjë barishte që di, kështu që ndoshta nëse ju e dini na tregoni se doni të provoni tuajin po, kështu që djema shkova për oriz të verdhë gjithashtu kërkoj falje nëse është pak errësirë ​​këtu, ata vërtet u përpoqën të rregullojnë humorin pikërisht këtu në Bakehouse ata kanë dritën e Tim fansa masivë na dhanë edhe takëm , që është diçka pak më ndryshe, por në fakt ka shumë vendas këtu dhe ata po përdorin gjithashtu takëmet, kështu që ne menduam se mund t'i shkojmë gjithashtu, oh Naomi do të provojë pulën e saj pa kontroll këtë unë vetëm shikoj se sa e butë pula është fjalë për fjalë ajo copëtohet oh kjo është me të vërtetë shumë e butë është aq e butë sa duket absolutisht e pabesueshme e mirë ka sasinë e duhur të erëzave sasinë e duhur të lëngshmërisë butësi është e mrekullueshme e mrekullueshme, kështu që djema ndërsa po thosha dritat e zbehta këtu është një atmosferë e bukur megjithatë njerëzit janë shumë të qetë, të gjithë janë thjesht duke e mbajtur veten duke shijuar ushqimin e tyre, është një atmosferë e mrekullueshme, kështu që kjo është padyshim një mirënjohje nga ne, gjithashtu ky ushqim duket absolutisht i pabesueshëm. Unë shkova për orizin e verdhë njësoj si Naomi , por në vend të pulës unë shkova për mish derri, kështu që ka shumë kohë që nuk kam ngrënë mish derri, kështu që jam shumë i emocionuar ta provoj, le t'i japim një përshtypje të parë, merrni pak nga ai oriz dhe përziejeni me një copë të bukur të atij derri me pamje shumë të butë po ashtu kjo duket si kafsha perfekte ketu, o Zot, mishi i derrit mezi me duhej te pertypja mishin e derrit, ai sapo u shkri drejt e ne gjuhe super super i shijshem dhe ka nje goditje te bukur po ashtu si ne te dy jemi të dashur që kur mbërritëm këtu në Sri Lanka ne jemi vazhdimisht në kërkim të ushqimit pikant pikant sepse ushqimi pikant zakonisht do të thotë se është ushqim i shijshëm. është um është vetëm një lloj perimesh si qepët e patëllxhanit speca dhe kështu me radhë në llojin e një lloji salce të ëmbël dhe të thartë, pikante, por është shumë bukur që tingëllon deri në rrugicën time, kështu që unë do të marr pak prej saj dhe unë. Do ta përziej me orizin tim të verdhë vetëm për të parë se çfarë lloj teksture ose shije mund të dal prej tij këtu ju shkoni djema përshëndetje për ju të gjithë hmm e mbushur plot me shije perime të këndshme krokante që shoqërohet shumë mirë me atë orizi i verdhë sepse orizi i verdhë ngjitet në salcën që vjen me ato perime këtë vakt së bashku me egb-në time të mrekullueshme 10 nga 10 gjatë gjithë ditës ushqimi është thjesht i përsosur dhe ajo që thjesht doja të shtoja është se është hera e parë në të vërtetë që ne pashë një sallatë anësore që kur mbërritëm në Sri Lanka jam shumë i lumtur py jam shumë i emocionuar për sallatën anësore sepse më ka munguar aq shumë, ne kemi gjithashtu një vezë të bukur të madhe në mes të orizit, kështu që jam i sigurt që thjesht mund ta copëtoni dhe ta përzieni në ju doni të provoni vezën është e vështirë është një vezë e zier fort e bukur dhe është një lloj kafe nga jashtë kështu që duket sikur mund të ketë qenë e skuqur, supozoj se nuk e di patjetër vezë të skuqur të skuqur kjo është e mahnitshme interesante. padyshim që do të përziej disa nga ky spec djegës në Më pëlqen një goditje e mirë dhe sallata anësore është gjithashtu e mrekullueshme djema , është vendi i parë për të ardhur për këtë turne ushqimor të ëmbël në Sri Lanka wow shtëpia e pjekjes është rekomanduar për ne besoj në wikivoyage ne kishim një kërkim të vogël më herët vetëm për të parë se ku mund të shkonim dhe të provonim disa ushqime autentike të Sri Lankës dhe kjo na u rekomandua, uaaaa, dy gishtat lart nëse mundem, po e mbaj kamerën këtu është e dyta që ishte një nga pjatat më të mira që kishim që kur mbërritëm në Sri Lanka dhe në total ne kemi paguar 2660 rupi, e cila është shumë e përballueshme në krahasim me atë që kemi shpenzuar më parë dhe pjatat ishin aq të mëdha sa që ne përsëri nuk e përfunduam ushqimin, kështu që padyshim një rekomandim për ju djema nëse vini në kandy dhe shikoni këtë në pjesën e përparme i keni të gjitha këto pasta me pamje të bukur wow shikojeni këtë dhe ato gjithashtu kanë ëmbëlsira të këndshme dhe padyshim nëse keni një dhëmb të ëmbël, supozoj se mund të vini edhe këtu. Sweet Tooth ne të dy kemi një dhëmb të ëmbël kështu që unë Jam i sigurt se

në një fazë do t'i provojmë, por tani për tani duhet të bëjmë një shëtitje dhe ta tretim atë ushqim përpara se të shkojmë për raundin tjetër të ushqimit, kështu që djema mendova se thjesht do të sillja ju në një shëtitje të vogël nëpër rrugët e Kandy Sri Lanka e di që shumë prej jush që shikoni janë nga Sri Lanka dhe ndoshta dëshironi të shihni se si duken rrugët aktualisht, kështu që ja ku po shkojmë, ne po ecim aktualisht poshtë një nga rrugët kryesore u drejtuan drejt Liqenit Kandy dhe ky është curr në situatën djema është goxha i zënë për momentin shumë njerëz janë jashtë dhe për të ecur përreth duke kryer aktivitetet e tyre të përditshme, më falni, ne thjesht po përpiqemi të shkojmë drejt liqenit Kandy tani nuk do të gënjej djem që kaluam dje duke ecur përreth dhe duke eksploruar Kandy vetëm për disa orë dhe ne në fakt bëmë disa lavanderi dhe gjëra të tilla si gjërat e ndryshme që duhej të bënim që të mos filmonim, por nuk do të gënjej, vrapojmë në këtë fjalë për fjalë në hapësirën e rreth dy. Orë duhet të kemi hasur në mbase pesë ose gjashtë mashtrues njerëzit që po përpiqeshin të na ndalonin, kështu që është padyshim një situatë që po ndodh aktualisht tani njerëzit ju ndalojnë dhe thonë se nga jeni, atëherë ata përpiqen t'ju çojnë në një treg ku në të vërtetë ekziston një mashtrim mjaft i zakonshëm këtu gjithashtu ku dikush do të ecë para jush , kështu që ata do të ecin direkt si këtu ku dhe do t'ju kapërcejnë ndërsa po ecni dhe më pas ata do të kthehen nga ju dhe do të thonë oh, a nuk ju kujtohet une une punoni në hotelin tuaj Unë punoj në qëndrimin tuaj në shtëpi dhe kjo është vetëm një mënyrë shumë e shpejtë për të krijuar raporte me turistët dhe që padyshim çon në diçka që do të përfundonte të ishte një situatë e ngjashme me mashtrimin dhe që në fakt na ndodhi dy herë dje, besoni ose jo por le të shkojmë drejt liqenit Kandy le të shkojmë përshëndetje jo jo Irlandë po po shumë mirë që u njohëm mirë që u njohëm më pëlqen po po oh po ne fituam kriket sot më falni sot unë jam në Zelandën e Re dhe Pakistani në Pakistan oh Pakistani dhe Zelanda e Re oh mirë kush mendon se do të fitojë Zelandën e Re oh mos më pëlqen Pakistani jo është më mirë sa kohë zgjat kandy përshëndetje ne largohemi nesër do të marrim trenin e mahnitshëm Odisea po po mund të shkoni nesër dhe 10 ora në qytet 10 Colombo po po unë jam një punë në tempullin e Budës oh bukur po cool po dje erdhe Tempulli jo po po shkuam në mëngjes është kaq e bukur është e mahnitshme me të vërtetë shumë bukur kështu që ata thonë se ju jeni mund të shkosh atje këtu dhe sonte të ndërtosh po t o kandy dance ti e di jo jo jo jo jo jo nuk mundesh uh jo e njeh kulturën që thua se dikush po flet me ty po kështu që ti tregon se janë të dy mund të shkojnë Kandy Lake Club oh cool po është në rregull tani për tani ne thjesht duam për të ecur përreth ne jemi vetëm duke bërë një video po po faleminderit shumë gjëra në rregull shihni ju keni një ditë të bukur faleminderit mirë kështu që djema arritëm në Kandy Lake pasi ju ndoshta mund ta shihni fjalë për fjalë ndërsa po flisja për atë që po flisja në lidhje me këtë ndodhi um, por ne arritëm këtu në liqen dhe këtu ka peshq masivë gjithashtu, shpresoj se mund ta shihni në kamerë shikoni këtë , shpresoj se mund ta shihni se ka ngarkesa dhe ngarkesa me peshq dhe ne në fakt uh dje ose pardje pamë njerëz që i hidhnin peshkut oriz të gatuar për ushqim dhe peshqit në të vërtetë çmenden . shumë mirë e kuptoj mirupafshim kështu që ky djalë që j ust na u afrua atje me kapelen ai ne fakt na u afrua ne qendren tregtare vetem dje dhe ai vjen tek ju ai ju pyet nga jeni ai u largua sapo fillova filmimin e tij ai u largua por ai erdhi tek ne në qendrën tregtare dje dhe ai na pyeti përshëndetje zotëri ku jeni nga qasja e zakonshme dhe më pas ai tha a doni të ndryshoni ca para tani ky djalë padyshim që duhet të ketë para false nëse nuk jeni të njohur me prekjen dhe Ndjenja e rupive të Sri Lankës jam i sigurt se kjo është një mënyrë shumë e shpejtë për t'u mashtruar gjithashtu, por shpresojmë se mund ta shihni fytyrën e tij në kamerë, ne thjesht po ju bëjmë të ditur disa nga këto gjëra djema, kjo nuk duhet të jetë kjo nuk është fare negative ne absolutisht e duam Sri Lankën ne e duam çdo vend ku kemi qenë deri më tani, thjesht bëhet pak i bezdisshëm dhe nuk është diçka që turistëve u pëlqen ta përjetojnë gjëja tjetër është gjithashtu se padyshim që e kemi parë në vende të tjera vende si për shembull në Colombo kishte një Shumë nga këto po shkojnë mirë, por këtu në Kandy thjesht duket se është shumë më e intensifikuar saqë ndodh kudo që shkoni sikur ecni 100 metra në rrugë dhe do të ketë njerëz që ju afrohen menjëherë dhe nëse jeni këtu si turist nese dikush po te afrohet dhe te pyet nga je nga quhesh sa kohe ke qe rri ketu mund te duash te jesh i kujdesshem une mendoj se cfare do te bejme tani po shikoja nje dyqan atje ku duket sikur ata kanë një lloj saronge ose ndoshta disa funde në këtë mënyrë dhe unë doja të blija një prej tyre për mua ose që ne të shkonim në tempuj e kështu me radhë, por prapëseprapë mund të vishja pantallona të shkurtra, kështu që thjesht do të thoja le t'i hedhim një sy atë dyqan dhe më pas mund të marrim diçka më shumë për të ngrënë, por patjetër duhet të tretim së pari në rregull, tingëllon si një plan i mirë, le të shkojmë të kontrollojmë këtë vend që quhet daswanis daswanis kufizuar, shikoni se çfarë kanë hyrë brenda, ne duhet të kalojmë këtë rrugë mjaft të ngarkuar edhe pse së pari le të shikoni se si th po shkon mirë duket se po kthjellohet pak dhe shko është kështu dhe uh, thjesht e lidhësh në pjesën e pasme po e shtrëngove në shpinë oh mirë ngjyrë e bukur për ty huh po ngjyrë e bukur por unë do t'ju tregoj një më të mirë nje zoteri ju pelqen Elefante apo po eshte e bukur oh ky eshte i bukur po ashtu dyqani ka pak a shume gjithcka qe mund te ju nevojiten ata kane këmisha bluza kane kartolina kane pikerisht ate qe po kerkojme aktualisht si dhe nje e tere një mori gjërash të ndryshme që mund të dëshironi të merrni nëse do të vini këtu si turist, sigurisht uau ai materiali duket shumë i bukur, kjo është mahnitëse, oh ndoshta kjo është ngjyra e bukur po ashtu edhe ngjyra e bukur po mund ta bëni vetë e bukur po Naomi jam goxha i gjate jam goxha i gjate po kjo eshte ceshtja oh jo jam mire mire faleminderit prit keshtu dhe pastaj kthehu po po une jam shume i madh jo ti thjesht me ndiq mami vetem i gjate le te kthehemi së pari ne kemi nevojë për një tutorial përsëri që është e drejtë, është më mirë ja ku shkoni, po kjo si e beni eshte nje ngjyre e bukur eshte shume e bukur si nje ngjyre floriri shume e bukur po si per raste darke mund ta vishni kete sepse eshte nje material i mire mendafshi po po le te hedhim nje sy ne pasqyre duket bukur si mendoni ju eshte shume e bukur por a dukem si nje whity qe po perpiqet qe po perpiqet shume cfare mendoni se eshte bukur po eshte bukur po oh sa eshte kostoja mesatare per ket tre mije ok ky keta dy keto tre tre ah ne rregull ky eshte material me i mire po ne rregull po me pelqen ari a ju pelqen bluja? bluja është e bukur cila është ngjyra jote e preferuar si bluja mbretërore po unë jam nga Irlanda dhe ajo nga Gjermania po po atletë të mirë shumë të mirë shpresojmë se do të jemi po sepse do të përmirësohemi sigurisht por do të duhet pak kohë po, por unë Mendoni se ju të gjithë keni lojtarë të mirë dhe sot Pakistani dhe Zelanda e Re po Zelanda e Re do të fitojë . ngjyra e preferuar po po është edhe ngjyra jote e zogut është edhe ngjyra ime e lindjes po po si mendon se 3 000 janë si tetë dollarë që janë shalle të bukura? mbase hidhini një sy ky është këtu kështu që është një po në rregull perfekt ky është ky djalë duket të jetë shumë i sinqertë po kështu që mundeni edhe ju mund ta përdorni dimrin për dimër në vendin tuaj mund ta përdorni atë është shumë i butë po oh është bukur është i trashë po ashtu edhe pashmina që është goxha e shtrenjtë e di që ka më shumë lesh kjo është më leshi po kjo është e bukur hmm shumë e bukur 2 800 rupi po kështu që është 2 800 po dhe kjo 3000 do t'i bënit të dyja për pesë pesë pesë pesë dy [Te qeshura] Luke është ngarje një ujdi e vështirë, eh? le te shkojme Irlanda le te shkojme ne Sri Lanka por me pelqen skuadra jote e ragbit me mire skuadra e ragbit po po regbi eshte me i miri po po po ne rregull jam i kenaqur me keta pese dy per te dyja po ne rregull faleminderit shume Dy eksplorues te çmendur eshte nje bukuri emri ky është kanali po mirë kështu që dyqani në të cilin sapo ishim është mbi 70 i vjetër dhe një biznes familjar dhe nga ajo që tha pronari atje dhe ai gjithashtu tha se është një nga dyqanet më të vjetra këtu në kandy dhe unë jam kaq shumë i lumtur që gjeta diçka sepse kam qenë në shumë dyqane më parë, por sepse jam shumë e gjatë zakonisht ato mbështjellëset dhe fustanet e kështu me radhë janë gjithmonë paksa shumë të shkurtra kështu që jam i lumtur që shkuam atje tani dhe më në fund gjeta diçka që mund ta përdor për të hyrë në tempuj dhe për të mos u turpëruar nga këmbët e mia ju djema, ne thjesht shkuam për një shëtitje të vogël këtu dhe gjetëm një pastiçeri dhe quhet pastiçeri queens dhe sapo kaluam dhe oh Zoti im duket aq madhështore sa mund të shihni të gjitha tavanet e vjetra dhe një lloj pijetoreje me një ndjenjë, por është një dyqan pastiçerie dhe ne me siguri do të shkojmë brenda, ndoshta për të marrë pak çaj ceylon dhe një pastë si ëmbëlsirë, në thelb pas atij vakti të mrekullueshëm që sapo hëngrëm në shtëpinë e pjekjes, le ta bëjmë dreqin po , shikoni këtë të bukur tortë me portë me çokollatë Mora një çaj Ceylon ose siç e quajnë këtu çaj Luka mori një kafe të zezë dhe një tortë portokalli a mund ta ktheni këtë bishë të bukur rreth e qark duket aq e mirë sa duket e mrekullueshme, provoni një ëmbëlsirë të bukur të vogël nuk ka asgjë më të mirë se të vini në një furrë buke, pavarësisht se në cilin vend shkojmë, na pëlqen të vijmë të provojmë edhe gjërat e ëmbla dhe unë jam gjithashtu një adhurues masiv i kafesë, kështu që djema do ta jap këtë kaq të zhurmshme jashtë që do ta bëjmë jepi këtë kafshatën e parë dhe shiko sa mirë është kaq i madhërishëm , o Zot, që është e pabesueshme shumë e fortë Shija e portokallit tortë vërtet shumë e freskët, padyshim që nuk është ulur në dritare për një kohë të gjatë ndonjëherë ju shkoni në një furrë buke dhe ju mund të shikojnë ëmbëlsirat dhe ato duken absolutisht shumë e shijshme dhe më pas kur zgjidhni një tortë është vërtet e thatë, është vërtet e vjetër dhe është me të vërtetë shkrifët dhe kjo është gjithmonë një zhgënjim masiv që definitivisht nuk është rasti këtu në Queen's Bakery në Kandy, ju dëshironi të provoni edhe tuajat. nuk duhet ta bëj këtë pyetje dy herë, o Zot, shiko këtë ju djema copë tortë perfekte Parajsë dëgjoj engjëjt duke kënduar Hallelujah në kokën time Përsosmëria është aq e bukur dhe e shoqëruar me çajin gjithashtu nuk mund të kërkoja më shumë kjo është një pasdite perfekte ndihem kështu që Royal duke qenë në pastiçerinë e Mbretëreshës oh po është thjesht më e mira dhe kjo është ajo për qëndrimin tonë të shkurtër këtu në Kandy ne patëm ditën më të mrekullueshme me ushqimin më të shijshëm ndonjëherë oh ishte absolutisht 10 nga 10. Gjithçka që provuam në të vërtetë ishte me të vërtetë perfekte dhe do t'ju sugjeronim shumë përpara se të vini kudo, shikoni disa video të ndryshme në YouTube si kjo e jona ose ndoshta shikoni disa kërkime në internet si Wikivoyage ose diçka thjesht për t'ju dhënë një liri pak nga një ide dhe një kuptim i vendeve ku mund të shkoni pa u synuar si turist gjithashtu mbani në mend se ka shumë njerëz këtu përreth që do të përpiqen dhe do të vijnë dhe do t'ju sjellin në vende ose do të përpiqen dhe ju fut në një tuk-tuk vetëm mbajeni mendjen për ju, ne kemi qenë në Sri Lanka tani për rreth dy javë dhe ne kemi pasur shumë raste të tilla, por 99 nga njerëzit këtu janë krejtësisht mirë, është vetëm një përqind që i jep Sri Lankës një emër të keq kur bëhet fjalë për mashtrime dhe gjëra të tilla, kjo është pikërisht ajo që doja të them, gjithashtu shumica e njerëzve që takoni janë shumë mirë dhe njerëzit më të dashur ndonjëherë . gjeni në të gjithë globin, madje do të thosha, por nëse njerëzit ju afrohen vetë pa ju bërë një pyetje ose diçka të tillë, thjesht bëni pak të kujdesshëm për këtë me siguri djema , por ne jemi në vendin tonë të ardhshëm nesër, ne kemi një një ditë mjaft e gjatë na pret nesër, si dhe për momentin emri im është Luke emri im është Naomi ne jemi dy eksploruesit e çmendur dhe kjo është kujtesa juaj për të vazhduar eksplorimin shihemi djema në aventurën e ardhshme Sthuthi për të parë Sthuthin për të parë dhe kjo është pamja nga hoteli ynë i mrekullueshëm që ne do t'ju lejojmë djema e di më poshtë

2022-11-15 16:06

Show Video

Other news