Arriving in SRI LANKA After ECONOMIC COLLAPSE

Arriving in SRI LANKA After ECONOMIC COLLAPSE

Show Video

ka telashe në parajsën e ishullit, një krizë ekonomike në Sri Lanka, e cila po bëhet gjithnjë e më dramatike, madje qeveria po kërkon nga kompanitë ajrore të ndalojnë karburantet me banorët, kursimet e jetës praktikisht po zhduken Në ajër të hollë nuk ka ushqim, nuk ka karburant , nuk ka ilaçe operacione kritike po anulohen ka ndërprerje të përditshme të energjisë dhe protesta në shkallë të gjerë në rrugë policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat e protestuesve Sri Lanka, një vend i njohur për plazhet e tij natyrore, parqet kombëtare dhe vendasit e buzëqeshur të ngrohtë, por ka telashe në Parajsë si fatkeqësi ekonomike goditi Sri Lankën disa muaj më parë duke shkaktuar kaos në rrugë dhe mungesa të nevojave thelbësore, por cili është realiteti që mediat nuk po tregojnë mirë se ka vetëm një mënyrë për të zbuluar fatkeqësisht koha jonë në Gjeorgji ka marrë fund, por ajo mund të nënkuptojë vetëm një gjë dhe ky është fillimi i një aventure të re në Sri Lanka, fëmijë le të shkojmë, kështu që djema është aktualisht ora 8 22 e mëngjesit, sapo mbërrijmë ed disa orë më parë rreth tre ose katër orë më parë në aeroportin e Dohas dhe ne patëm një qëndrim të vogël atje, nuk mund të besojmë se sa modern dhe masiv është aeroporti i Dohas dhe ata kanë një tren brenda aeroportit dhe ne kaluam rreth një orë dhe një gjysmë ecje vetëm për të mbërritur në portën tonë dhe sapo kemi hipur në fabrikën tonë Qatar Airways nga Doha Katar në Colombo Sri Lanka le të shkojmë kështu që pasi besoj gjithsej 15 orë qëndrim në ajër në makina të ndryshme dhe kështu me radhë më në fund mbërritëm në Colombo në akomodimin tonë meqënëse na u desh të merrnim një Uber nga aeroporti i Colombo um deri këtu, që është rreth një orë ose më shumë në makinë dhe por ishte mjaft e përballueshme, kështu që nuk ishte shumë keq, por ne duam të tregojmë ju djema dhoma kështu që ne kemi një krevat mjaft të madh këtu që është shumë i bukur padyshim një televizor i cili është shumë i rëndësishëm dhe ne kemi një Luke gjithashtu çfarë ka djema dhe kjo është banja jonë e vogël por e bukur shihemi djema nesër në mëngjes mirëmëngjesi nga Sunny Kolombo kemi fjetur fjalë për fjalë rreth 1 2 ore jemi te pushuar shume mire vendi ku kemi qendruar fatmiresisht ka krevate fantastike komode keshtuqe kemi fjetur shume mire dhe jemi shume te emocionuar te kalojme diten e pare duke eksploruar rreth Colombo ky vend duket absolutisht i bukur pershendetje si jeni vendasit këtu janë kaq të ngrohtë aq miqësorë të gjithë që kalojmë pranë na përshëndesin mirëmëngjes ky vend është absolutisht i mahnitshëm përshtypja e parë deri më tani 10 nga 10. Ky plazh këtu quhet Wellawate Beach dhe është shumë afër akomodimit tonë, por në thelb ajo që jemi do të bëjmë tani, do të marrim ndoshta një tuk-tuk, ndoshta një Uber që e di se Uber duket se është mënyra më e përshtatshme për të lëvizur, por ne do të shkojmë në një vend të quajtur Galle face green dhe do të shkojmë ndoshta provoni disa nga ushqimet lokale Më duhen gjithashtu një palë rrokullisje, kështu që le të shkojmë dhe të eksplorojmë wow hey Galle face green Më duhet të vendos udhëzimet ah, në rregull , e para, mendoj se përvoja ime e parë me tuk-tuk po kjo është hera e parë që provoj nce wow kjo hapësirë ​​është absolutisht e mahnitshme është kaq e lezetshme si quheni Chan mirë që u njohëm Chan Unë jam Naomi wow kështu që në thelb vendi ku do të shkojmë quhet Galle me gjelbërim gjoja ka shumë vende për ushqim në rrugë provoni disa nga lokalet ushqimi këtu dhe gjithashtu disa tregje dhe gjëra të ndryshme, kështu që shikoni djema, ky është Colombo natyrisht, por më vonë, tre orë e katër orë, faleminderit faleminderit faleminderit, kështu që jemi në zonën e Galle-s, fytyra e gjelbër tani dhe duket se ka një lloj monumenti dhe siç mund ta shihni, ka shumë djem dhe vajza të shkollës me uniformë këtu sot, ndoshta duke u përpjekur t'i hedhin një sy monumentit dhe të mësojnë pak për historinë e Sri Lankës, do të thosha në fakt do të ishte shumë interesante të bashkoheshim me ta dhe të shihni se çfarë po mësojnë për këtë zonë, sepse padyshim që ne nuk e dimë, por ju mund të shihni shumë topa këtu përreth dhe një lloj luani atje duke mbajtur një shpatë në Sri Lanka. flamuri atje lart ky është një rr shumë shumë zonë e lirë me plot palma padyshim deti dhe një vend i madh i gjelbëruar këtu dhe shumë e shumë për të eksploruar, madje keni disa pulla ushqimore të vendosura në të gjithë bregun këtu, kështu që është shumë interesante të shikoni se çfarë festojnë ata po festojnë Flokët e Budës - e çojnë nga Bangladeshi këtu sot është dita e fundit në Colombo 7 Këta njerëz dalin nga Colombo 2 A keni google maps? ne kemi një hartë ju keni një hartë oh jo jo jo jo ju keni një hartë Google Maps Google Map po po ju jeni Australia jo uh Irlandë Irlandë Gjermani Irlanda fiton ndeshjen Anglia në kriket po parku elefantit ju mund të shihni tre elefantë Këtu është një ceremoni në rregull, kështu që ata fillojnë po ata kanë edhe pesë minuta të tjera ju hapni formën ditën e fundit dy orë të tjera heq 47 milionë dollarë e pabesueshme nëse shkoni atje ndryshoni mendje, mund të shihni ngjitësin dhe numri katër është numri një siguri nese humbasim karten e kreditit nese ke humbur telefonin po po ta kthejne bashke ti e di te drejte ke nje licence bordi turistik i Sri Lanka je nje zonje shume me fat qe po vjen Sri Lanka dita jote e pare dita e pare po deshiron te shohesh mund të shihni diçka që mund ta lexoni që ju lutem po po , ky është tuk-tuk në hotelin tonë dhe është tempulli më i mirë i flokëve të zonjës Buda - a mund t'i çoni atje dhe t'i ktheni këtu faleminderit që po bëni fotografi dhe unë nuk e di pse je duke i marrë ato. Youtube Video Mirë se vini në Sri Lanka, nuk do të shihni kurrë gjëra të tilla Dhjetë mijë lakuriq nate, zoti im bye bye bye Tempulli i Flokëve të Budës Për të qenë i sinqertë kur dëgjuam gjithçka që po ndodhte këtu në Colombo kohët e fundit , ne ishim pak nervozë për të ardhur këtu por padyshim që deri më tani nuk është asgjë si ajo që media ka portretizuar Kolombo ose Sri Lanka si njerëzit janë shumë të qetë, njerëzit janë shumë miqësorë, mund të shihni se diçka ka ndodhur këtu, shumë rrugë të mbyllura, shihni shumë makina që bllokojnë disa rrugë gjithashtu, por përveç kësaj, gjithçka është krejtësisht në rregull, është shumë e qetë, shumë e qetë dhe vendasit janë fantastikë, si dhe njerëzit këtu janë super miqësorë, pavarësisht se ku ecni, të gjithë thonë përshëndetje pyet nëse mund të ndihmojnë dhe kështu me radhë kështu që njerëzit këtu janë jashtëzakonisht miqësor me siguri me siguri uau djema kështu që pas një udhëtimi plot ngjarje me tuk-tuk na u deshën rreth 20 30 minuta për të shkuar këtu në këtë tempull, ne fillimisht menduam se ishim pas tashmë në ditën e parë pasi morëm të mashtruar , por për fat të mjaftueshëm ata ishin plotësisht të sinqertë, ne paguam vetëm ekuivalentin e rreth 2 euro në tuk-tuk për të dalë këtu dhe është gjithashtu afërsisht rreth dy euro tarifë hyrjeje për këtë tempull me pamje të bukur, është shumë shumë i bukur që më duhej të vendosja një fund sepse nuk duhet të tregosh këmbët dhe burrat po mendonin gjithashtu nëse duhet të mbuloja shpatullat e mia, por ata më lanë të shkoj kështu, kështu që unë jam i lumtur që thjesht kam një fund, ne jemi gati të shkojmë shikojeni këtë është një vend i bukur me të vërtetë shumë i mrekullueshëm, kështu që ne i gjetëm dy elefantët këtu në tempull dhe kështu që definitivisht nuk ishte një mashtrim atje, por të dy elefantët janë taksiderman, kështu që ne kemi një kokë këtu dhe më pas ka një elefant të plotë që është duke qëndruar drejtpërdrejt pranë flokëve të Budës në thelb, por ata tashmë janë duke lënë mënjanë gjithçka këtu, sepse festa pothuajse ka mbaruar dhe mendoj se ne erdhëm pak vonë për të parë në të vërtetë gjithçka që tempulli ishte absolutisht magjepsës ndryshe nga të tjerët Para se ne kemi parë deri më tani dhe djema ne jemi kthyer në një tuk-tuk tashmë dhe jemi në rrugën tonë tani për të provuar ose shijuar disa ushqime nga Sri Lanka në kuzhinën Sri Lanka ky vend është përshtypja e parë e mahnitshme deri më tani absolutisht vendasit fantastikë 10 nga 10 nga ne të dy siç thashë ne jemi kthyer tani në një tuk-tuk dhe tani do të eksplorojmë siç duhet vetë Colombo-n t'ju tregojë pak se si është në të vërtetë. tani tetor 2022. në rregull, kështu që arritëm të ulemi, është një restorant shumë lokal, shumë i mbushur plot dhe nuk ishim vërtet të sigurt se çfarë të porosisnim çfarë kishte për të porositur, kështu që unë thjesht tregova njeriun që është shoku im i ri. tregova me gisht nga ushqimi i tij dhe unë isha sikur unë dua këtë, kështu që mora orizin e pulës dhe Luke sapo porositi një Biryani gjithashtu dhe ata të dy këtu janë shumë shumë të dobishëm sepse ne padyshim nuk e dimë se çfarë mund të porosisni, por ata janë shumë e dobishme dhe shumë e këndshme na thanë shoferët e tuk-tuk në këtë vend si biryani më i mirë sa mundeni ee është absolutisht e mbushur plot me njerëz vendas, kështu që ne jemi shumë të entuziazmuar për të provuar ushqimin në a doni të le të bllogojmë blogjet tona ne jemi youtuberë japonezë oh mirë ne jemi nga Irlanda dhe Gjermania mirë që ju njohëm të shijoni ushqimin tuaj djema faleminderit ne rregull djema pjata e pare e ketij biryani duket absolutisht e shijshme Kam nje oriz pule keshtu qe thjesht do te zhytem drejt pules miqte tane te rinj oh po djema mezi presim ta provojme kete ushqim eshte i mire LinkedIn po sigurisht po, po, duke përdorur të gjitha mediat tona sociale këtu me miqtë tanë këtu, tani kam pulë në telefonin tim nunchucks nunchucks *Naomi në telefon me nënën e saj* cheers djema orizi ka një goditje të këndshme për të pula është me të vërtetë e lëngshme dhe e butë si Epo, mund të shoh pse mund të shoh pse është shumë popullor me vendasit këtu kemi një vesë mali gjithashtu nuk kam pasur një vesë mali prej vitesh ky vend është i mbushur me kaq shumë njerëz, kështu që djema barqet tona janë të këndshme dhe plot dhe ushqimi ishte absolutisht i përsosur, ishte në të vërtetë me të vërtetë shumë e shijshme vërtet e mirë një rekomandim i shkëlqyeshëm nga shoferi i tuk-tuk tani jemi me dy vendas dhe ata në fakt po na sjellin në një projekt ndërtimi për të cilin ata janë duke punuar aktualisht, është një zhvillim që ata thonë se është një ndërtesë 50 katëshe që ata janë duke ndërtuar aktualisht dhe ata do ta kthejnë atë në apartamente që do të jepen me qira këtu në Colombo, kështu që le të shkojmë dhe ta kontrollojmë, kështu që me sa duket ata kanë projekte të ndryshme dhe secila shtëpi e vetme është projektuar me një vend të ndryshëm në mendje, kështu që kjo njëra këtu do të jetë Pakistani, kjo është Korea dhe ajo blu atje quhet India, kështu që ky projekt është si një model anijeje nga ajo anë në det po si një model anijeje ah ok është ky projekt në rregull , kjo është sinqerisht duke kërkuar për anijen si një anije dhe ky është projekti ynë është atje si një model anijeje, në rregull, a duket si një anije , kështu që djema ne sapo pamë pak brenda qendrës tregtare shumë moderne i quajtur o ne Galle përballet dhe është thjesht e pabesueshme që në fakt është e lidhur me Hotelin Shangri-La dhe këta djem janë miq të rinj ata po punojnë në një projekt Ura qiellore dhe duket të jetë një projekt i mrekullueshëm që do të duhen disa vjet për ta ndërtuar por këta djem janë të mrekullueshëm ata po na tregojnë përreth ne kemi pirë një kafe me ta gjithashtu dhe Colombo ditën e parë është e mahnitshme që mezi presim të eksplorojmë më shumë dhe këtë qendër kaq moderne kaq të lezetshme që keni fjalë për fjalë gjithçka që mund të imagjinoni brenda palestrës së Kinemasë Supermarketi ka një fushë të tërë ushqimore aty ku mund të merrni ushqim nga e gjithë bota kinezo-amerikane çdo gjë që dëshironi dhe po , ne do të shkojmë tani të përpiqemi të kuptojmë se si të arrijmë në një treg lokal, fjalë për fjalë e filluam këtë video duke thënë se ne donim të shkonim në një treg lokal dhe përfunduam duke takuar shumë njerëz të ndryshëm dhe na treguan shumë vende të ndryshme, por tani do të shkojmë dhe do ta zbulojmë faleminderit po sigurisht po faleminderit mirupafshim kalofsh bukur dite kalofsh bukur y faleminderit nëse keni nevojë për mua më telefononi mirupafshim, kështu që djema arritëm këtu në pettah që është një lloj zone e njohur tregu në Colombo dhe është një vend ku do të gjeni rroba, veçanërisht unë jam në gjueti tani për disa rrokullisje sepse aktualisht jam duke veshur këpucë, kam çizme dhe kam shumë rroba të rënda sepse ishim në Gjeorgji për një muaj dhe moti ishte shumë i ftohtë kështu që më duhet të gjej një rrokullisje- flops dhe kjo do të jetë gjëja e parë që do të përpiqemi dhe do të kuptojmë saktësisht se çfarë do të bëjmë.

Më humbi kravata e flokëve në tuk-tuk kështu që më duhej të kthehesha e dija që humba diçka , është tipi im i flokëve, le të shkojmë dhe kontrolloni tregjet djema ne e arritëm brenda vetë tregut dhe ne jemi fjalë për fjalë të rrethuar nga rrobat um, ka kaq shumë opsione të ndryshme të modeleve të bluzave, shumë gjëra të ndryshme, të gjithë padyshim që vijnë dhe na afrohen, si dhe duke u përpjekur të flasin me ne dhe kuptoni se nga jemi, por po, kjo është situata e bukur djema çdo gjë që mund t'ju nevojitet ju keni të gjitha llojet e pantallonave dhe bluzave të ndryshme dhe kapuçat dhe gjithçka si kjo dhe po duket se është vendi i përsosur për të ardhur, ne u rekomanduam këtë vend padyshim si treg sepse ne thamë që jemi duke kërkuar për disa rrokullisje dhe kjo është pikërisht arsyeja pse ne jemi këtu, ky është ndoshta vendi i fundit ku do të shkojmë për këtë video, sepse ne kemi eksploruar aq shumë në një periudhë kaq të shkurtër kohe. nuk mendoj se do të ishim në gjendje të takojmë kaq shumë njerëz brenda një dite të provojmë kaq shumë ushqime të ndryshme dhe të shohim kaq shumë vende të ndryshme, por oh Zoti im ne tashmë ndihem sikur jemi tashmë gjysma e Sri Lankës, po, jemi fjalë për fjalë të tronditur nga guaska me sa shumë kemi arritur të përshtatemi ashtu si gjatë orëve të fundit, ndihemi sikur tashmë jemi integruar në Colombo dhe vetë Sri Lanka dhe jemi shumë të emocionuar që jemi këtu, kemi ende një tjetër të mirë ndërsa jemi këtu po ashtu, por sidoqoftë, le të shkojmë dhe të kontrollojmë këtë treg që ne kemi Nëse ata kanë ata kanë një studio tatuazhesh këtu pranë një tezge ushqimore dhe po , ne do t'ju çojmë në njëfarë mënyre, ju ecim nëpër vetë tregun, unë thjesht do të shkurtoj si të vazhdoj të rrotullohem vetëm që ju djema të mund të renditni e ndjej përvojën autentike nuk dua ta modifikoj shumë këtë pjesë të videos, por ja ku shkoni djema shumë dizajne të ndryshme, shumë mundësi të ndryshme për të blerë gjëra gjithashtu dhe oh ata kanë rrokullisje, kanë rrëshqitës rrokullisje- flops çdo gjë pyetja është se ata kanë madhësinë tuaj sa është madhësia juaj amerikane . Unë mendoj se ata kanë amerikanë, unë jam ndoshta shtatë vjeç, kjo është arsyeja pse po pyes se jam një 10 MB kështu që nuk jam i sigurt se çfarë është në amerikane ndoshta si një 11 ne ose diçka e tillë , por megjithatë djema ne thjesht do të eksplorojmë rreth llojit të parë për të kuptuar se sa i madh është ky vend gjithashtu sepse duket se është absolutisht masiv, shikoni kaq shumë gjëra të ndryshme që mund të bëheni mirë. ne do të mbërrijmë fjalë për fjalë në "flip-flop heav". sq si një tradicionale ju mund të merrni si këpucë të llojit lëkure jo stilin tuaj jo stilin tim jo stilin tim gjithashtu lule me lule po ju kurrë nuk e dini po si kjo po përshëndetje si jeni hi ato janë të mira uh për mua oh po unë m goditja e rrokullisjes në rregull faleminderit që ke këpucë për meshkuj po ashtu edhe për rrokullisje për meshkuj A është kjo madhësia britanike britanike apo amerikane madhësia angleze apo madhësia angleze amerikane 42 oh ju keni një 44. Unë jam 44. ne kemi 44. është shumë e madhe këmbët e mëdha oh kjo nuk është keq, a duhet të marr një lëkurë? cfare mendoni ju djema nuk eshte definitivisht stili normal qe une shkoj per po lekure natyrale po fut gishtin tim aty po shume mire cfare mendoni ju mendoj se jane te bukur po cfare mendoni ju djema nuk eshte padyshim stili im normal ndoshta një më të errët? ngjyre me te erret do ta provoj pse jo po po mos i filmoni kembet per nje kohe kaq te gjate eshte pak e cuditshme po shume e mire keto jane te bukura po ashtu jane mjaft te gjata ne shpine po po jo pas disa ditesh shtrihet mire po po lekura ishte se cilat preferoni ju me pelqejne te erret nese pershtaten por sa eshte cmimi per ato te erret 3800 3800 wow eshte e shtrenjte ah nuk e di cfare mendoni me lejoni te konvertoj ne euro 3800 është një 10 euro 20 10 euro çmim vërtet më i lirë pa çmim të lartë që dëshironi ose jo do të bëni 3500 në rregull ne kemi një marrëveshje kemi një marrëveshje 3500 pazare kështu që djema ishte e shpejtë Përshtypjet e para mendoj se arritëm dhe kontrolluam Colombo-n tashmë arritëm të takojmë disa vendas dhe ne patëm një ditë absolutisht fantastike, djali mori çmimin e parë që unë i ofrova um 3500, i cili rezulton të jetë si rreth e rrotull, mendoj si nëntë euro ose diçka e tillë katër prej tyre tani sepse ai mori çmimi i parë ndoshta do të thotë se mund të kishim shkuar shumë më poshtë kjo doja te thoja kur u larguam nga tezga isha sikur duhet te kishe thene 3 000 apo dicka te tille dhe shiko si reagon sepse e mori oferten e pare menjehere keshtu qe mendoj se nuk u ulem aq sa duhet po ne ende a kemi shumë për të kuptuar djema ne jemi ende krejtësisht të tronditur nga Shell ky është një vend krejt i ri për ne kemi shumë më tepër për të kuptuar, por po kjo ishte përvoja jonë e parë e vogël këtu, ne kemi një muaj të tërë përpara për të kontrolluar ky vend ka shumë vende të tjera për të parë, kështu që nëse nuk e keni tashmë sigurohuni që të shtypni butonin Subscribe sepse kemi shumë aventura të tjera që vijnë për ju këtu në Azi tani për tani emri im është Luke emri im është Naomi ne jemi dy eksplorues të çmendur faleminderit shumë për shikimin, kjo është kujtesa juaj për të vazhduar eksplorimin, do t'ju shohim djema në aventurën e ardhshme të Sri Lankës shihemi mirupafshim

2022-11-04 19:55

Show Video

Other news